Η Ρεάλ ήταν πίσω στο σκορ σε όλο το πρώτο ημίχρονο, όμως στο δεύτερο μέρος με εξαιρετική άμυνα «κράτησε» την Εφές στους 28 πόντους και με δύο τρίποντες «βόμβες» του Τζέισι Κάρολ στο τελευταίο λεπτό κατάφερε και πήρε το «διπλό» με 65-73.

Είναι απίστευτο αυτό που συνέβη με τον Τζέι Σι Κάρολ. Ο πολύπειρος γκαρντ της Ρεάλ Μαδρίτης ήταν κακός στη διάρκεια του αγώνα, δεν του… έβγαινε τίποτε και οι περισσότερες αποφάσεις του ήταν κακές. Ωστόσο, στο τελευταίο λεπτό όπου κρίθηκαν όλα, ο Πάμπλο Λάσο δεν τον εμπιστεύτηκε μόνο στην 5αδα αλλά του έδωσε και τα σουτ που κρίνουν ένα παιχνίδι. Ο Κάρολ ευστόχησε σε δύο απίθανα τρίποντα και η ισπανική ομάδα πέτυχε μια σπουδαία νίκη.

Κρίνοντας από την ποιότητα των ρόστερ τους, Εφές και Ρεάλ Μαδρίτης μάλλον παρουσιάστηκαν αγνώριστες στο πρώτο ημίχρονο. Αμφότερες σούταραν με το χαμηλότατο 36%, δεν είχαν συνέπεια στην επίθεση και χαρακτηρίστηκαν από βιαστικές αποφάσεις. Οι γηπεδούχοι ήταν πιο συνεπείς στο transition παιχνίδι, άντλησαν πόντους και μέσα από τα τέσσερα κλεψίματα που είχαν στην πρώτη περίοδο και στο τέλος αυτής προηγήθηκαν με 20-13.

Αυτή η διαφορά διατηρήθηκε και στη δεύτερη περίοδο καθώς η Ρεάλ δεν κατάφερε να βρει λύσεις πέραν αυτών που πρόσφεραν οι Λαπροβίτολα, Τόμκινς. Η Εφές στηρίχθηκε στην καλή απόδοση του Βασίλιε Μίτσιτς, είδε τον Μπράιαντ Ντάνστον να νικά κατά κράτος τον Ταβάρες κι έτσι είχε τον έλεγχο του αγώνα (34-26, 17’). Η Ρεάλ επέμεινε στο μακρινό σουτ, δεν είχε τρόπο έκφρασης μέσα στη ρακέτα και το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 37-31.

Το σκηνικό άλλαξε στην 3η περίοδο. Μάταια ο Εργκίν Αταμάν περίμενε την αγωνιστική άνοδο του Σέιν Λάρκιν, η Εφές δεν είχε τρόπο έκφρασης στην επίθεση καθώς η περιφέρεια δεν… έβαζε μακρινό σουτ ενώ κάτω από τα καλάθια ο Ταβάρες πήρε το αίμα του πίσω από τον Ντάνστον. Η Ρεάλ βρήκε γραμμή επικοινωνίας με το καλάθι της τουρκικής ομάδας από απόσταση 6.75 μέτρων και με 0-11 σερί προηγήθηκε με 45-50, 80’’ πριν το τέλος της περιόδου. Ο Ροντρίγκ Μπομπουά απέτρεψε τη χειρότερη εξέλιξη για την Εφές, ευστόχησε σε διαδοχικές προσπάθειες τριών πόντων και το δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 51-52.

Οι δύο ομάδες έδωσαν ρεσιτάλ λαθών και τσαπατσουλιάς στις αρχές της τελευταίας περιόδου, επιμένοντας στο μακρινό σουτ και ξοδεύοντας επιθέσεις δίχως ουσιαστικό αποτέλεσμα (57-55, 33:30). Η Ρεάλ είχε την ωριμότητα να αλλάξει τη φιλοσοφία της καθώς προσπάθησε να χτυπήσει μέσα στη ρακέτα και με επιμέρους σκορ 2-8 προηγήθηκε με 59-63 λίγο πριν την είσοδο του παιχνιδιού στα τελευταία τρία λεπτά. Η Εφές βρήκε δύο δύσκολα καλάθια, αλλά στην προσπάθεια επιστροφής της στη διεκδίκηση της νίκης είδε τον Τζέι Σι Κάρολ να ευστοχεί σε δύο απίθανα τρίποντα κι έτσι η Ρεάλ ξέφυγε με 65-71 18’’ πριν το τέλος και εξασφάλισε τη νίκη.