Σε ένα ντέρμπι, με όλη την σημασία της λέξεως, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας κατάφερε να αποδράσει από την Κωνσταντινούπολη χάρις ένα ακόμα αδιανόητο τρίποντο του Μαικ Τζέιμς σε νεκρό χρόνο, ξεραίνοντας την Εφές κυριολεκτικά στο τελευταίο δευτερόλεπτο, με την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη να σκαρφαλώνει στην πέμπτη θέση του βαθμολογικού πίνακα!

Υπερηχητικός ο Αμερικανός πρώην “πράσινος” γκαρντ με 28 πόντους (5/5 δίποντα, 5/7 τρίποντα), πάλεψαν οι Σιμόν και Λάρκιν (21 και 18 πόντους αντίστοιχα) ωστόσο δεν ήταν αρκετό για την ομάδα της Πόλης…

Σε ένα παιχνίδι που είχε υψηλό τέμπο από το ξεκίνημα μέχρι και το φινάλε του Εφές και ΤΣΣΚΑ έβγαλαν στο παρκέ του «Σινάμ Ερντέμ» όλες τις επιθετικές αρετές τους. Σέιν Λάρκιν και Μάικ Τζέιμς επιδόθηκαν στη δική τους «μάχη» στο σκοράρισμα, κάνοντας πράγματα και θαύματα στο πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα.

Αμφότεροι, είχαν από 11 πόντους, με 3/3 τρίποντα. Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη, προηγήθηκε με 4-11 στο 3′ και 11-19′ στο 6′, όμως οι Τούρκοι, βρήκαν λύσεις και με το απίθανο buzzer beater του Ντόγκους Μπαλμπάι, μείωσαν στον έναν στο τέλος του α’ δεκαλέπτου (22-23). Το τρίποντο αυτό ήταν το… φάρμακο που έψαχνε η ομάδα του Αταμάν στο παιχνίδι της.

Μπορεί ο Λάρκιν να… σίγησε (ήταν άποντος στο β’ δεκάλεπτο) όμως η Εφές βρήκε λύσεις στο σκοράρισμα, πήρε κεφάλι στο σκορ και πήγε προηγούμενη στα αποδυτήρια (47-43), έχοντας το τρομερό 8/13 τρίποντα (61,5%), έναντι 7/16 (43,8%) της ΤΣΣΚΑ, που εκτός του Τζέιμς (έκλεισε το ημίχρονο με 16 πόντους 4/6 τρίποντα) είχε σε εξαιρετική ημέρα και τον Γιόχαν Βόιγκντμαν (15 πόντους στο παιχνίδι).

Με τον Λάρκιν να έχει σιγήσει μετά το πρώτο δεκάλεπτο έβαλε ένα μόλις καλάθι μέχρι και το τέλος του τρίτου, δράση για την Εφές ανέλαβε ο Σιμόν. Ο Κροάτης, τα… έσταζε από παντού πετυχαίνοντας συνολικά πόντους έχοντας (21π., 4/5 3π). Η Εφές στο 27′ προηγήθηκε με 61-52 που ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά στο παιχνίδι, με την ομάδα του Εργκίν Αταμάν, γενικώς να διατηρεί σε ολόκληρο το τρίτο δεκάλεπτο ένα προβάδισμα της τάξεως των πέντε με εννιά πόντων διαφοράς, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο +7 (66-59).

Η ΤΣΣΚΑ, βλέποντας την Εφές να την εκτελεί έξω από την γραμμή των 6,75 (12/24 είχαν οι Τούρκοι στο παιχνίδι, 50%), αποφάσισε να παίξει άμυνα, κάτι που απέφερε… καρπούς, με την ρωσική ομάδα, να προσπερνά στο σκορ στο 37′ (74-76) με το καλάθι του Χάινς. Ο Σιμόν με νέα τρίποντη-βόμβα, έβαλε ξανά σε ρόλο οδηγού την Εφές (77-76), με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο μέχρι το φινάλε, με τον ασταμάτητο Μάικ Τζέιμς (28π., 5/5 2π., 5/7 3π., 3/4 βολές) να πετυχαίνει όμως το καλάθι του αγώνα 13,7” πριν το τέλος χαρίζοντας στην ομάδα του μία σπουδαία νίκη (80-81) μέσα σε μία «καυτή έδρα», υποχρεώνοντας τους Τούρκους στην τρίτη τους ήττα στην regular season της Euroleague. Aντίθετα, οι Ρώσοι πήγαν στο (10-5) και έκαναν αποφασιστικό βήμα… τετράδας.

Τα δεκάλεπτα: 22-23, 47-43, 66-59, 80-81