Με 2/2 βολές του Τζόουνς στα 5’’ πριν τη λήξη και ένα ολέθριο λάθος των Μπράιαντ-Κλάιμπερν στην τελευταία επαναφορά, έδωσαν τη νίκη (92-91) στη Βαλένθια απέναντι στην Εφές!

Με εντυπωσιακό τρόπο έσπασε το… ρόδι στη φετινή Ευρωλίγκα η Βαλένθια!
Δύο βολές του Τζόουνς στα 5’’ πριν από τη λήξη και ένα τραγικό λάθος στην επαναφορά από Μπράιαντ και Κλάιμπερν έδωσαν τη νίκη (92-91) στις «νυχτερίδες» απέναντι στην Εφές, η οποία γνώρισε τη δεύτερη σερί της ήττα.

Το ματς

Εξαιρετική εκκίνηση από την Εφές, η οποία από νωρίς είχε το προβάδισμα, φτάνοντας στο +10 (17-7), στο 5’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, η Βαλένθια βρήκε ρυθμό με σουτ από την περιφέρεια και έτσι η διαφορά στο τέλος της πρώτης περιόδου ήταν στην ελάχιστη τιμή της (21-20).
Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να ήταν μαζί (31-31) μέχρι το 15’. Ακολούθως, οι «νυχτερίδες» πήγαν στο +6 (31-37), με την ομάδα του Αταμάν να απαντά και το σκορ στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου να ήταν ισόπαλο (45-45). Ακριβώς ίδια ήταν η εικόνα της αναμέτρησης και στην τρίτη περίοδο, με το προβάδισμα να άλλαζε συνεχώς χώρια και το τέλος της να βρίσκει την Εφές μπροστά (68-66).

Με σερί 5-0 από τον Πλάις, η ομάδα του Αταμάν πήγε στο +7 (73-66) στην αρχή του τέταρτου δεκάλεπτου. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, η Εφές είχε το προβάδισμα, αλλά οι «νυχτερίδες» κρατούνταν κοντά (84-81), μέχρι το 37’. Εκεί, οι Ισπανοί έκαναν το ξέσπασμα και με σερί 6-0 πήγαν στο +4 (84-88), στο 39’. Με το σκορ στο 88-90, ο Βαν Ρόσομ έκανε το λάθος, με το τρίποντο του Μπομπουά να βάζει μπροστά (91-90) τους γηπεδούχους, στα 14,4’’ πριν από τη λήξη. Στα 5’’ ο Τζόουνς έκανε 2/2 βολές για το 91-92, με τους Μπράιαντ και Κλάιμπερν να κάνουν λάθος στην επαναφορά και έτσι τη Βαλένθια να παίρνει τη νίκη!
Τα δεκάλεπτα: 21-20, 45-45, 68-66, 91-92