Ο Ντάριλ Μέικον θύμισε σταρ του ΝΒΑ στην αναμέτρηση του Παναθηναϊκού με την Αναντολού Εφές και με 34 πόντους (9/11 τρίποντα), έβαλε τα γυαλιά στον πανάκριβο Σέιν Λάρκιν. Το τελικό 95-69 ήταν απόλυτα αντιπροσωπευτικό της κυρχιαρχικής εμφάνισης του τριφυλλιού, που ανέβηκε στο 2-4 κι απέδειξε πως δεν θα είναι φτωχός συγγενής στη φετινή Euroleague. Επίσης διακριθέντες για τους γηπεδούχους ήταν οι Γιώργος Παπαγιάννης (12π., 10ριμπ.), Νεμάντια Νέντοβιτς (14π.) και Χάουαρντ Σαντ Ρος (12π.).

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε τον αγώνα με τους Πέρι, Μέικον, Σαντ Ρος, Έβανς και Παπαγιάννη, ενώ οι πέντε πρώτοι για την Αναντολού Εφές ήταν οι Λάρκιν, Μπράιαντ, Μπομπουά, Σίνγκλετον και Πλάις.
Οι «πράσινοι» ξεκίνησαν με ενέργεια τον αγώνα και βρίσκοντας πόντους από τον Σαντ Ρος που μπήκε πολύ «ζεστός» κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα με 8-4 στο 2’. Η διάρκεια στις καλές άμυνες ήταν το ζητούμενο για το «τριφύλλι» και οι «πράσινοι» το είχαν. Έτσι η διαφορά σταδιακά αυξάνονταν αφού η Εφές δεν έβρισκε λύσεις στην επίθεση και πολύ νωρίς στο ματς ο Παναθηναϊκός έφτασε στο +11 (19-8 στο 7’) με τον Μέικον να έχει μπει στην εξίσωση του σκοραρίσματος. Ο προπονητής του Παναθηναϊκού δεν άργησε να φέρει στο παρκέ την εφεδρεία, ωστόσο η συνέπεια των γηπεδούχων σε άμυνα και επίθεση συνεχίστηκε. Παρόλα αυτά το μόνο που κατάφερε η Εφές ήταν να μειώσει σε 22-13, με τη λήξη της πρώτης περιόδου.
Η κυριαρχία των ριμπάουντ ήταν ένα από τα στοιχεία που άφηναν τον Παναθηναϊκό μπροστά στο σκορ και στο δεύτερο δεκάλεπτο, την ώρα που Παπαγιάννης, Μέικον και Σαντ Ρος έπαιρναν ανάσες στο πάγκο (28-19 στο 12’). Από την άλλη οι «πράσινοι» έφτασαν πολύ γρήγορα στα πέντε ομαδικά φάουλ στο δεύτερο δεκάλεπτο οδηγώντας έτσι από πολύ νωρίς την Εφές στις βολές. Ο Παναθηναϊκός ήταν «καυτός» με άμυνα «τανάλια» έβρισκε ρυθμό και στην επίθεση όπου με ομοβροντία τριπόντων από Παπαπέτρου και Νέντοβιτς προσπέρασαν με 36-19 στο 15’. Ο Πρίφτης επανέφερε την περιφέρεια που τα είχε κάνει όλα τέλεια στο πρώτο δεκάλεπτο και ο Μέικον συνέχισε να είναι άχαστος οδηγώντας την ομάδα του στο +19 (45-26) ενώ απέμεναν λιγότερο από τρία λεπτά για το ημίχρονο. Το πρώτο μισό του αγώνα έφερε τους γηπεδούχους στο +17 (52-35), ολοκληρώνοντας ένα απολαυστικό 20λεπτο με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Μέικον που μετρούσε 21 πόντους και δύο ασίστ, έχοντας 100% ευστοχία με 5/5 τρίποντα, 2/2 δίποντα και 2/2 βολές!

Η Εφές μπήκε πιο συγκεντρωμένα στο παιχνίδι στην τρίτη περίοδο, με τους Μπομπουά και Μοερμράν να παίρνουν το όπλο τους, όμως ο Μέικον βρισκόταν στη ζώνη του λυκόφωτος. Ο Αμερικανός μπόμπερ κυριολεκτικά δεν έβλεπε κανέναν κα με 8/10 τρίποντα, διέλυσε όλα τ’αμυντικά συστήματα του Αταμάν, που αποβλήθηκε με δεύτερη τεχνική ποινή από το ματς.Ο Παναθηναϊκός ήταν κυρίαρχος της αναμέτρησης, ο Παπαγιάννης σκέπαζε τα πάντα στο διάβα του και το 71-45 τα έλεγε όλα. Οι Τούρκοι έμοιαζαν αποσβολωμένοι, δεν ήξεραν τι τους είχε χτυπήσει και το 78-55, πολύ δύσκολα θ’ανατρεπόταν στο τέταρτο δεκάλεπτο.

Δεν έχει νόημα να γράψουμε πολλά πράγματα για την τελευταία περίοδο. Ήταν φανερό πως οι δύο προπονητές θα έκαναν συντήρηση για τις επόμενες αγωνιστικές του υποχρεώσεις, αφού σε 48 ώρες, θα είχαν νέους αντιπάλους. Ο Μέικον συνέχισε στο δικό του ρυθμό, ο Παπαπέτρου έμοιαζε υγιής και το κυριαρχικό τριφύλλιμ ανέμενε τη λήξη του αγώνα. Μάλιστα ο Νέντοβιτς φάνηκε να βρίσκει κι αυτός τα πατήματα του, κάτι ιδιαίτερα θετικό για τους νταμπλούζους Ελλάδος. Το τελικό 95-69 ήταν απόλυτα με την ελληνική ομάδα να μοιάζει βελτιωμένη σε όλους τους τομείς και θα υποδεχθεί την Παρασκευή το βράδυ μ’άγριες διαθέσεις τη γαλλική Βιλερμπάν.

Τα δεκάλεπτα: 22-13, 52-35, 78-55, 95-69