Με πολύ καλά ποσοστά από την περιφέρεια, τα οποία στο πρώτο ημίχρονο αντιστάθμισαν τα οικτρά στις βολές, με τον Νικ Καλάθη να ισοφαρίσει το καλύτερο του επιθετικό ρεκόρ πόντων και τον Κρις Σίνγκλετον να είναι ο ηγέτης της ομάδας στο δεύτερεο ημίχρνο, ο Παναθηναϊκός πήρε το πρώτο ροζ φύλλο αγώνα στην Euroleague, κερδίζοντας την Μπάμπεργκ με 93-83.

Στα συν των πρασίνων, η εξαιρετική εμφάνιση του Λεκαβίτσιους αλλά και η παρουσία των Βουγιούκα και Όγκαστ που έδειξαν ότι οι πράσινοι έχουν… σέντερ να παίζει στο post. Στα αρνητικά για μία ακόμα φορά τα άσχημα ποσοστά στις βολές στο πρώτο ημίχρονο και σίγουρα η εξαιρετική χαλάρωση στο τέλος του αγώνα που έβγαλε τον Πασκουάλ από τα ρούχα του!

Ο Παναθηναϊκός πάντως ξεκίνησε με καλές περιστροφές στην άμυνα και εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο την τακτική του Τρινκιέρι να παίζει με παθητική άμυνα under τον Νικ Καλάθη, δίνοντας του το σουτ.

Ο πλέι μέικερ του Παναθηναϊκού με 3/3 τρίποντα και συνολικά 14 πόντους ήταν ο πρωταγωνιστής των πρασίνων στο 22-15 του πρώτου δεκαλέπτου. Τα καλά ποσοστά της Μπάμπεργκ από την περιφέρεια οδήγησαν στο 24-23 στο 12’ λόγω και των συνηθισμένων πλέον άσχημων ποσοστών στις βολές του Παναθηναϊκού (σ.σ. 3/9).

Για τον Παναθηναϊκό, πρόβλημα υπήρχε και στην κίνηση στην επίθεση, με τον Σίνγκλετον από νωρίς στον πάγκο με 2 φάουλ. Ο Πασκουάλ έκανε πιο γρήγορο το σχήμα του, περνώντας τον Γκιστ στο 4’ και τον Λεκαβίτσιους στο παρκέ στην θέση του Καλάθη.

Η Μπάμπεργκ ανέβασε την πίεση της στην μπάλα, προσπαθώντας να κατεβάσει παράλληλα, πιο χαμηλά και κοντά στο καλάθι τις επιθέσεις της. Το ότι χρεώθηκε γρήγορα με 5 ομαδικά φάουλ δεν της χάλασε κάτι στο παιχνίδι, αφού ο Παναθηναϊκός συνέχισε να έχει ποσοστά παμπαιδικού τμήματος στις βολές (5/15 στο ημίχρονο).

Απάντηση των πρασίνων ήταν η ταχύτητα που έδωσε ο Λεκαβίτσιους, ο οποίος δημιούργησε αρκετά ρήγματα αλλά είχε και καλά ποσοστά από την περιφέρεια, μαζί με τον Όγκαστ που ήταν η ευχάριστη αποκάλυψη. Ο Ραντόσεβιτς με σουτάκια από τα 6 μέτρα και συνολικά 11 πόντους στο πρώτο ημίχρονο έδινε λύσεις για τους Γερμανούς, αλλά ο Παναθηναϊκός με 6/9 τρίποντα κρατούσε το προβάδισμα (43-35).

Ο Κρις Σίνγλετον ξεκούραστος για περισσότερα από 13′ λεπτά, πέρασε φουριόζος στο παρκέ και με μία ασίστ και πέντε πόντους με το… απίστευτο 2/2 βολές (!!!) οδήγησε τους πράσινους στο 57-39 στο 24′. Οι πράσινοι στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου είχαν 70% στα τρίποντα και 33% στις βολές και αν διόρθωναν αυτή την ανορθογραφία δεν θα είχαν πρόβλημα, απέναντι σε μία πολύ προβλέψιμη και αργή Μπάμπεργκ.

Με 10/11 βολές στο τρίτο δεκάλεπτο και παρά τα καλά ποσοστά της Μπάμπεργκ, ο Παναθηναϊκός έδειχνε να έχει επιβάλλει πλήρως τον ρυθμό του στο παρκέ και ίσως να αδικείται από την διαφορά των 13 πόντων με την οποία ήταν μπροστά στο σκορ. Ο Σίνγκλετον είχε ήδη φτάσει τους 11 πόντους, όλους στο ίδιο δεκάλεπτο και ο Νικ Καλάθης τους 21, με τους δυο τους να αρκούν για να μην απειλείται ο νταμπλούχος Ελλάδος.

Ο Λεκαβίτσιους συνέχισε το έργο του Καλάθη, όταν αυτός κάθισε με 3 φάουλ στον πάγκο, ο Σίνγκλετον είχε βρει τον ρυθμό του και ο Παναθηναϊκός έφτανε στο 82-65 στο 35′, χωρίς να αφήνει περιθώρια στην Μπάμπεργκ να αντιδράσει και με τον Παππά να ανεβάζει και αυτός την απόδοση του.

Ο Πασκουάλ σίγουρα δεν ευχαριστήθηκε από το γεγονός ότι οι παίκτες του χαλάρωσαν πολύ νωρίτερα από ότι έπρεπε, με αποτέλεσμα ο Χίκμαν να οδηγήσει στο 87-77, αλλά σίγουρα το αποτέλεσμα και η συνολική εικόνα της ομάδας του, θα πρέπει να τον άφησε ικανοποιημένο.

Τα δεκάλεπτα: 22-15, 43-35, 69-36, 93-83.