Η Ζάλγκιρις αν και ήταν πίσω στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, απέδρασε από την έδρα της Φενερμπαχτσέ με σκορ 76-79. Ο Μάριους Γκριγκόνις ήταν εκπληκτικός με 19 πόντους, ενώ 16 πρόσθεσε ο Λεντέι. Για τους Τούρκους που έπεσαν στο 1-5 ξεχώρισαν οι Ντε Κολό (29π.) και Σλούκας (13π.).

Αρκετά ισορροπημενο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο ανάμεσα στις δύο ομάδες. Οι Λιθουανοί που είχαν μαζί τους και τον Πέρεζ, κυκλοφορούσαν γρήγορα τη μπάλα, δεν χρονοτριβούσαν κι αυτό δυσκόλευε τη Φενέρ. Το 17-17 της πρώτης περιόδου, μάλλον κολάκευε τους γηπεδούχους, που πήραν θάρρος στη συνέχεια.

Ο Κώστας Σλούκας και ο Νάντο Ντε Κολό ήταν εκπληκτικοί, η Φενέρ πήρα το μομέντουμ του αγώνα κι αυτό έκανε έξαλλο τον Σάρας. Η Ζάλγκιρις έκανε σκοτωμένες επιθέσεις, ο Γκριγκόνις υπέπεσε σε πολλά λάθη και το 40-33 του πρώτου ημιχρόνου, έκανε τους Τούρκους ιδιαίτερα χαρούμενους.

Η Ζάλγκιρις φυσικά βγήκε από τ’αποδυτήρι περισσότερο σκληρή στα μετόπισθεν και με επιμέρους σκορ 6-12, μείωσε σε 46-45. Ο Ζακ Λεντέι ήταν πολύ καλός στο τρίτο δεκάλεπτο, διαβασμένος, ενώ και ο Πέρεζ πήρε σωστές αποφάσεις. Η Φενέρ κλασικά φέτος έγινε μονοδιάστατη και τα περίμενε όλα από τον Ντε Κολό. Το 50-49 βέβαια έγινε χάρη στον Γάλλο και τον Σλούκα, που τα έδιναν όλα σ’άμυνα κι επίθεση. Το 59-52 έδειχνε ότι η Ζάλγκιρις δεν θα παρατούσε το ματς για κανένα λόγο.

Η τελευταία περίοδος ήταν μία από τα ίδια. Η Ζάλγκιρις προσπαθούσε να κάνει την ανατροπή, όμως η Φενέρ κρατούσε σφιχτά μία διαφορά της τάξεως των εφτά πόντων. Ο Μάριους Γκριγκόνις με τρίποντο ένα λεπτό πριν το τέλος έκανε το 76-72 και τα πάντα θα κρίνονταν από τις βολές των Τούρκων. Οι Λιθουανοί φυσικάμ και δεν μάσησαν και μ’ενα σερί 0-7 πήραν το πολυπόθητο διπλό, χάρη στους Χέιζ και Γκριγκόνις.

Τα δεκάλεπτα: 17-17, 40-33, 59-52, 76-79