Μεγάλη νίκη πήρε στην Κωνσταντινούπολη η Ζάλγκιρις Κάουνας με 79-93 επί της Έφες Αναντολού και πήρε το… πρώτο ροζ φύλλο αγώνα στην φετινή Euroleague. Η ομάδα του Γιασικεβίτσιους θύμισε την περσινή πειθαρχημένη ομάδα και έδειξε πως ξεπέρασε γρήγορα το… σκαμπίλι από την Βασκόνια στην πρώτη αγωνιστική. Η ομάδα του Αταμάν δεν είχε καμία σχέση, με την ομάδα που κέρδισε την προηγούμενη εβδομάδα στην Γερμανία, έχοντας κακές επιλογές στην επίθεση και κακή αμυντική παρουσία.
Εξαιρετικός ο Ντέιβις (18π.) για τους φιλοξενούμενους, τον ακολούθησαν οι Βέστερμαν (17π.) και Γιανκούνας (11π.).
Ο Μόερμαν (14π.), ο Σιμόν (17π.) και ο Μίσιτς (14π.) ξεχώρισαν για τους γηπεδούχους, που είχαν σε κάκιστη μέρα τους… αστέρες τους Λάρκιν και Μπομπουά.

Σε ένα σχετικά ισορροπημένο δεκάλεπτο Εφές και Ζάλγκιρις έκλεισαν ισόπαλοι με 19-19 την πρώτη περίοδο. Όμορφο, ποιοτικό και γρήγορο μπάσκετ με πολύ καλό passing game και από τους δύο. Για την ομάδα του Γιασικεβίτσιους “κολώνα” ήταν ο Ντέιβις που έκανε ότι ήθελε τους Ντάνστον και Πλάις και έβαλε 6 πόντους. Για την ομάδα του Αταμάν δέσποσε κάτω από το καλάθι ο Μοερμάν, που επίσης σκόραρε 6 πόντους.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν τελείως διαφορετικό. Οι Αταμάν και Γιασικεβίτσιους προχώρησαν σε πολλές αλλαγές και άνοιξαν αρκετά το rotation, με αποτέλεσμα να μπερδευτούν και οι δύο ομάδες. Ωστόσο, στο δεύτερο μισό της περιόδου, η Ζάλγκιρις βρήκε ρυθμό σε άμυνα και επίθεση, η Εφές δεν είχε καλές επιλογές και το παιχνίδι έγειρε προς την πλευρά των Λιθουανών. Εξαιρετικά εύστοχος ο Βέστερμαν που έφτασε τους 12 πόντους, έχοντας 6/6 βολές. Από την άλλη πλευρά οι γηπεδούχοι έβρισκαν πόντους (κατά κύριο λόγο) από βολές με τον… πρώην “Λιθουανό”, Μίσιτς, που προσπάθησε να κρατήσει την Έφες κοντά στο σκορ, αλλά δεν τα κατάφερε. Καλή παρουσία είχε και ο Μπαλμπάι για την ομάδα του Αταμάν. Αρκετά άστοχοι οι… “αστέρες”, Μπομπουά και Λάρκιν για τους Τούρκους. Φοβερό ποσοστό στα δίποντα (13/18, 72%) και στις βολές (11/12, 91%) για τους Λιθουανούς. Αποτέλεσμα ημιχρόνου στο 32-46 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Η τρίτη περίοδος δεν διέφερε σε τίποτα με το δεύτερο δεκάλεπτο. Η πειθαρχημένη Ζάλγκιρις έπαιζε δυνατή άμυνα και έιχε εξαιρετικές επιλογες στην επίθεση με τους Ντέιβις, Γιανκούνας και Γουόλτερς να κάνουν ότι θέλουν την κάκιστη αμυντική παρουσία των Τούρκων, που έμοιαζαν χαμένοι στην επίθεση, με μοναδική εξαίρεση τον Μόερμαν που είχε φτάσει τους 14 πόντους. Συνέχισαν να μην βοηθούν οι Λάρκιν και Μπομπουά, με 4 φάουλ κάθισε στον πάγκο ο Ντάνστον τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη της περιόδου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Τούρκοι προσπάθησαν να αντεπιτεθούν, με “μπροστάρη” τον Σιμόν, αλλά για κάθε καλή τους επιθετική επιλογή, η ομάδα του Σάρας είχε απαντήσεις με τους Μιλάκνις και Γουάιτ να πετυχαίνουν καλάθια πίσω από τα 6,75. Ο Μότουμ μπήκε και με τέσσερις σερί πόντους μείωσε σε 63-76, πέντε λεπτά πριν το φινάλε, ενώ και Πλάις κατέβασε κι άλλο την διαφορά με όμορφο χουκ για το 65-76. Εκεί, μίλησε ο καλύτερος παίκτης της Ζάλγκιρις, ο Ντέιβις, που σκόραρε από το ύψος των βολών και έφερε ξανά το ματς στο +13 (65-78) για τους Λιθουανούς. Οι τελευταίες προσπάθειες για τους Τούρκους είχαν τις υπογραφές των Σιμόν και Πλάις που κατέβασαν την διαφορά μέχρι τους 8 (74-82, στο 1:27 και 76-84 στο 1:04) και τους 7 (79-86 στο 39,9), αλλά το τελικό 79-93 έδωσε την πρώτη νίκη στην ομάδα του Γιασικεβίτσιους που… καρδιοχτύπησε στο τέλος.