Η Βαλένθια φανέρωσε όλες τις χτυπητές αδυναμίες στην άμυνα για τον Παναθηναϊκό και το τελικό 94-87, ήταν απόλυτο φυσιολογικό για τις “νυχτερίδες”.

Εξαιρετικά παραγωγικό ήταν το πρώτο ημίχρονο ανάμεσα στις δύο ομάδες. Η Βαλένθια χτύπησε κάθε αμυντική αδυναμία του Παναθηναϊκού, είτε με πικ εν ρολ, είτε με διεισδύσεις, είτε με παιχνίδι απομόνωσης. Ο Ντούμπλιεβιτς έκανε μεγάλη ζημιά, ο Σαν Εμετέριο το ίδιο και οι “νυχτερίδες”΄ένιωθαν σαν να μην υπήρχε αντίπαλος στο παρκέ. Ο Παναθηναϊκός από τη μεριά του είχε καλά ποσοστά στην επίθεση (5/6 τριπ.), έβγαλε συνεργασίες,όμως στα μετόπισθεν μα κανείς δεν έκανε σωστά τη δουλειά του. Οι 55 πόντοι παθητικό είναι απαράδεκτο νούμερο και ο Πιτίνο δικαίως είχε πολλά παράπονα, αφού η άμυνα ήταν απαράδεκτη.

Στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου ο Παναθηναϊκός εμφανίστηκε περισσότερο συγκεντρωμένος,όμως μερικές στιγμές αδυναμίες του, το πλήρωνε με τρίποντες βόμβες. ΗΟ Κίνο Κολόμ έκανε πάρτυ στην άμυνα των πρασίνων, οι ψηλοί εκτός του Τόμας ήταν εκτός τόπου και χρόνου, ενώ  στην επίθεση ο καθένας έπαιρνε τη μπάλα κι έπαιζε ένας εναντίον ενός. Τουλάχιστον στα τελευταία δέκα λεπτά ο Παναθηναϊκός έβγαλε αντίδραση και μ’ένα σερί 2-13 μείωσε τη διαφορά στο μείον τρία (80-77). Μάλιστα οι πράσινοι ισοφάρισαν το παιχνίδι σε 82-82,όμως ένα τρίποντο του Ντόρνεκαμπ έδωσε φιλί ζωής στους Ισπανούς. Ο Ράις φυσικά και δεν είχε πει την τελευταία του λέξη, όμως οι βολές, ο Ντούμπλιεβιτς και ο Αμπάλντε έδωσαν το τελειωτικό χτύπημα στους πράσινους, οι οποίοι με σκορ 94-87, δεν κατάφεραν ν’ανέβουν στην πέμπτη θέση της κατάταξης στη Euroleague.

Τα δεκάλεπτα: 25-25, 55-45, 80-64, 94-87