Με μπροστάρη τον θαυματουργό Καμπάτσο και με οδηγό ένα τρομερό πρώτο δεκάλεπτο, η Ρεάλ πέρασε από την Λιθοανία, γκρεμίζοντας την Ζαλγκίρις από την κορυφή!

Ο αγώνας

Η Ρεάλ έκανε… εκρηκτικό πρώτο δεκάλεπτο στη Zalgirio Arena απέναντι στη Ζαλγκίρις, βρήκε ρυθμό στην επίθεση με μπροστάρη τον Φακούντο Καμπάτσο και προηγήθηκε για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά όταν ο Αργεντινός γκαρντ σκόραρε πίσω από τα 6μ.75 για το 19-30 στο 8:43, φτάνοντας τους 11 πόντους με 3/4 τρίποντα σε αυτό το διάστημα. Η ομάδα του Πάμπλο Λάσο έκλεισε την πρώτη περίοδο στο υπέρ της 24-32 όμως η συνέχεια ήταν αντιστρόφως ανάλογη για τους Μαδριλένους.

Η «Βασίλισσα» πέτυχε μόλις δυο πόντους στα πρώτα 6:04 της δεύτερης περιόδου, δίνοντας την ευκαιρία στη Ζαλγκίρις να προηγηθεί με 39-34 με τον Ουόλκαπ! Μάλιστα ο Αμερικανός γκαρντ ευστόχησε σε σουτ τριών πόντων για το 54-48 του ημιχρόνου για τους Λιθουανούς που πήγαν στα αποδυτήρια σουτάροντας με 66.7% στο τρίποντο (8/12)! Από την άλλη πλευρά, η Ρεάλ στηρίχθηκε στις πρωτοβουλίες των Τζέισι Κάρολ (11π.), Φακούντο Καμπάτσο (11π.) και Σέρχιο Γιουλ (9π.).

Ο Ουόλκαπ σκόραρε για το +10, κάνοντας το 60-50 στο 21:40 και φτάνοντας τους 18 πόντους σε αυτό το διάστημα για τη Ζαλγκίρις που διατηρούσε σταθερά κεφάλι στο σκορ και προηγήθηκε με 73-67 στο 30′. Ο Μάριους Γκριγκόνις διαμόρφωσε το 86-81 όμως ο Έντι Ταβάρες πέτυχε έξι σερί πόντους, βάζοντας ξανά τη Ρεάλ στη θέση του οδηγού στο 1:19 για το τέλος (86-87)! Ο σέντερ των «blancos» έκανε το 86-89 με 2/2 βολές, ο Γκριγκόνις αστόχησε σε τρίποντο για την ισοφάριση και ο Καμπάτσο από τη γραμμή των βολών έγραψε το 86-91, κλειδώνοντας τη νίκη (90-93) για τη Ρεάλ,.

Τα δεκάλεπτα: 24-32, 54-48, 73-67, 90-93.