Ο Παναθηναϊκός κατέκτησε την 18η νίκη στη φετινή Euroleague, καθώς επικράτησε της Βιλερμπάν με σκορ 85-67 και παρέμεινε στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Οι «πράσινοι» μπήκαν αρκετά δυνατά στην αναμέτρηση με τους Σλούκα και Μήτογλου να είναι παραγωγικοί, όμως το αμυντικό τρανζίσιον ήταν μέτριο, με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να βρουν πόντους στο ανοιχτό γήπεδο. Το 9-6 υπέρ του τριφυλλιού, δεν του εξασφάλιζε τίποτα και η εικόνα του, ήταν κάπως νωχελική. Οι ατομικές ενέργειες των Γκραντ και Ναν έδωσαν κάποιες λύσεις, όμως οι Γάλλοι με τους Εντιαγέ και Λοβέρν έμειναν κοντά στο σκορ και το 20-17 τα έλεγε όλα.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε ακόμα χειρότερα για την ελληνική ομάδα, που δέχτηκε σερί 6-0 (δέχτηκε τρεις αιφνιδιασμούς), ενώ ήταν φανερό πως η ζώνη της Βιλερμπάν, τον είχε βγάλει εκτός ρυθμού. Ο πρώην πράσινος Ντεσόν Τόμας έδωσε κάποιες λύσεις στο σκοράρισμα, ενώ ο Φαλ με τα επιθετικά του ριμπάουντ, έβαλε προβλήματα στην front line των γηπεδούχων. Ο Σλούκας με το εγκεφαλικό του παιχνίδι, τακτοποίησε την επίθεση της ομάδας του, όμως οι Γάλλοι δεν παράτησαν το παιχνίδι με τον Γιάακοβ να είναι εξαιρετικός. Ο Γκριγκόνις έδωσε λύσεις με τα τρίποντα του, όμως οι βολές των παικτών του Αταμάν (6/11) ήταν κακές και το 38-36 του πρώτου ημιχρόνου άφηνε όλα τα σενάρια ανοιχτά.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο συγκεντρωμένοι στο ματς, ο Γκραντ συνεργάστηκε άψογα με Λεσόρ και Γκριγκόνις, όμως οι παίκτες του Αταμάν αδυνατούσαν να ξεφύγουν από τους Γάλλους, που ήταν μέτριοι και αναποφάσιστοι στις επιλογές τους. Ο Παναθηναϊκός χάρη στην ενέργεια που κατέθεσε, πήρε επιτέλους μία διαφορά της τάξεως των εννέα πόντων (52-43) με τρία λεπτά να απομένουν για τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου. Ο Γκριγκόνις ήταν ακούραστος, ο Ερνανγκόμεθ έδωσε αθλητικότητα στα μετόπισθεν (φοβερή η τάπα του πάνω στον Λοβέρν), όμως κάποιες επιπολαιότητες στην επίθεση, δεν άφησε τους πράσινους να ξεφύγουν περισσότερο στο σκορ. Ένα τρίποντο του Καμπαρό κι ένα lay up του Ντε Κολό, κράτησαν τους φιλοξενούμενους στο μείον εννέα (59-50) και στο τέταρτο δεκάλεπτο θα κρίνονταν όλα.

O ηγέτης των φιλοξενούμενων ήταν καυτός στα τρία επόμενα λεπτά, όμως ο Παναθηναϊκός είχε περισσότερες λύσεις, ο Σλούκας και ο Γκραντ ήταν εύστοχοι από την περιφέρεια, ενώ στα ριμπάουντ οι πράσινοι ήταν κυρίαρχοι με 36 έναντι 25. Η Βιλερμπάν ήταν φανερό πως δεν μπορούσε να πλησιάσει σε μεγάλο βαθμό τους γηπεδούχους και το 67-57 ήταν η μεγαλύτερη διαφορά υπέρ του τριφυλλιού. Μάλιστα όταν αρχίσαν να μπαίνουν τα τρίποντα, τότε η διαφορά εκτοξεύθηκε ακόμα και στους 15 πόντους (74-59) και ο Παναθηναϊκός είχε ουσιαστικά κατακτήσει το 18ο ροζ φύλο αγώνα στη φετινή Euroleague. Το τελικό 85-67 ίσως να ήταν σκληρό για την Βιλερμπάν, όμως είχαν λυθεί τα χέρια των γηπεδούχων, ευστοχώντας σε συνεχόμενα τρίποντα.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 38-36, 59-50, 85-67