Στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της Euroleague, η Μακάμπι Τελ Αβίβ του Γιάννη Σφαιρόπουλου, υποδέχτηκε τον Παναθηναϊκό του Δημήτρη Πρίφτη και σε ένα παιχνίδι με χαμηλό ρυθμό, η ομάδα του λαού πήρε μια ακόμη νίκη (77-73).

Ο Παναθηναϊκός είχε καλή παρουσία στην άμυνα, κυρίως στο πρώτο μέρος, κρατώντας στους 33 πόντους στο ημίχρονο την Μακάμπι, αλλά επιθετικά ήταν νευρικός, στατικός κι είχε αρκετά άστοχα σουτ για 34 λεπτά. Έφτασε να χάνει με ακόμα και με 20 πόντους, πήγε, ωστόσο, να κάνει με τεράστια ανατροπή, μειώνοντας σε 74-71 και 75-73, 7″ πριν το τέλος, αλλά δεν τα κατάφερε.

Οι πράσινοι μένουν με το… αχ, καθώς αν είχαν την εικόνα των τελευταίων 7 λεπτών για τουλάχιστον 3 λεπτά ακόμα, θα μπορούσα να κατακτήσουν μια σπουδαία νίκη, που θα τους γέμιζαν ψυχολογία.

Μέικον με 17, Παπαπέτρου με 15, Ουάιτ με 14 και Νέντοβιτς με 13 ήταν οι κορυφαίοι των πράσινων. Θετικός, κυρίως στην άμυνα και ο Παπαγιάννης (6π.).

Για την νικήτρια Μακάμπι, ο Ουίλμπεκιν με 16, ο Ουίλιαμς με 11 και ο Νάναλι με 18, «σκότωσαν» το Τριφύλλι.

Η ομάδα από το Ισραήλ έφτασε τις 3 νίκες (3-2), ενώ οι πράσινοι υποχώρησαν στο 1-4.

Το ματς:

Ο Παναθηναϊκός μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι, εν αντιθέσει με την Μακάμπι που ήταν νευρική και το σκορ στο 5′ ήταν στο 3-7 για τους πράσινους. Ένα αντιαθλητικό φάουλ το Οκάρο Ουάιτ και δύο άστοχες επιθέσεις του Τριφυλλιού, έφεραν σε θέση οδηγού την Μακάμπι (11-9) στο 6′. Κάποιες κακές επιλογές των φιλοξενούμενων στην επίθεση κι ένα 8-0 των γηπεδούχων, διαμόρφωσαν το 19-13 της πρώτης περιόδου. Ο Νάναλι με 8 και ο Παπαπέτρου με 5 ξεχώρισαν στο πρώτο… κομμάτι.

Η δεύτερη περίοδος βρήκε την ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη… χαμένη τόσο αμυντικά, όσο κι επιθετικά, ο Νάναλι συνέχισε σε… φρενήρη ρυθμό και η Μακάμπι είχε προβάδισμα 11 (29-18) πόντων στο 14′. Οι φιλοξενούμενοι έγιναν πιο πιεστικοί στην άμυνα, κράτησαν χαμηλά την ομάδα του λαού, αλλά επιθετικά ήταν λειψοί και η συγκομιδή των 23 πόντων, δεν άφηναν πολλά περιθώρια. Έτσι, μοιραία το ημίχρονο έκλεισε στο 33-23. Εξαιρερτικός στην άμυνα ο Παπαγιάνης, που είχε 4 πόντους, πάλευε μόνος του επιθετικά ο Παπαπέτρου (9π.). Ο Νάναλι με 16 ήταν η μεγάλη… πληγή για τους πράσινους.

Στο… ίδιο έργο θεατές και με την έναρξη της ανάπαυλας, με τον Παναθηναϊκό να είναι νευρικός στην επίθεση, ενώ και στην άμυνα τα πράγματα δεν πήγαιναν ιδιαιτέρως καλά. το 40-25 στο 23′, ήταν το δείγμα του πως εκκίνησε το ματς στο δεύτερο ημίχρονο. Η ομάδα του Σφαιρόπουλου είχε τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού, εκείνη του Πρίφτη επιθετικά, τουλάχιστον, έβαζε καλάθι με το… στανιό και το 55-40, ουσιαστικά, απαγόρευε στους πράσινους να ελπίζουν. Ο Οκάρο Ουάιτ είχε φτάσει τους 11, ενώ για τους “κίτρινούς”, από είχαν Σόρκιν και Έβανς.

Στο τελευταίο… κομμάτι του παιχνιδιού, το Τριφύλλι έπρεπε να αντιδράσει, να παίξει καλή άμυνα, ωστόσο αυτό δεν έγινε. Η Μακάμπι στο 33′ είχε διαφορά 20 (64-44) πόντων κι έβαζε… ταφόπλακα στις όποιες ελπίδες των πράσινων. Πέντε λεπτά πριν το φινάλε το στο ήταν στο 64-51, κάτι που αναπτέρωνε το ηθικό των πράσινων. Οι φιλοξενούμενοι με σερί 12-0, μείωσαν κι άλλο (64-56), και είχε 4′ λεπτά για να πάρει το ροζ φύλλο του αγώνα. Ο Μέικον είχε μπει για τα… καλά στο παιχνίδι και στο 37′ ο Παναθηναϊκός είχε μειώσει στους 7 (66-59). Ένα τρίποντο του Ουίλμπεκιν, 2:30 πριν το φινάλε έφερε ξανά διψήφια διαφορά για την Μακάμπι (71-60). Το τριφύλλι μείωσε σε 72-65, 88 δευτερόλεπτα πριν το τέλος και 72-68, ένα λεπτό πριν την ολοκλήρωση, έφτασε ακόμα και στο καλάθι (75-73), αλλά δεν γλίτωσε την ήττα (77-73).

Τα δεκάλεπτα: 19-13, 33-23, 55-40, 77-73.