Σ’ένα παιχνίδι διαφήμιση για το μπάσκετ, ο Ολυμπιακός πανηγύρισε σπουδαία νίκη επί της Μπάγερν Μονάχου με 84-82. Ο Κώστας Σλούκας ήταν συγκλονιστικός με 24 πόντους και εφτά τελικές πάσες, παίζοντας σαν πραγματικός ηγέτης, ενώ καθοριστικοί ήταν οι Βεζένκοφ (13π.) και Έλις (11π.). Για τον Ολυμπιακό εξαιρετικός ήταν και ο πρώην Ουέηντ Μπόλντουιν (5/16, 7 λαθ.), ενώ ο Ντι Τζέι Σίλει τα έβαλε όλα, όμως οι 26 πόντοι του δεν έφτασαν στους Βαυαρούς.

Πολύ διαβασμένος σ’άμυνα κι επίθεση ήταν οι Πειραιώτες στα πρώτα πέντε λεπτά της αναμέτρησης. Ο Τζένκινς πίεσε αποτελεσματικά τον Μπάλντουιν (έκανε νωρίς δύο φάουλ), ενώ ο Σλούκας εκμεταλλεύτηκε άριστα τους Μάρτιν και Πρίντεζη. Αποτέλεσμα όλων αυτών ήταν το 16-9, όμως οι Βαυαροί έκαναν την αντεπίθεσή τους (σερί 9-0). Το passing game ήταν εξαιρετικό, με την είσοδο του Ρέινολντς να δίνει οντότητα στα ρακέτα των Γερμανών. Μάλιστα με καλάθι του Αμερικανού ψηλού, το σκορ διαμορφώθηκε 19-22, ύστερα από τη λήξη της πρώτης περιόδου.

Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να πιέσει, όμως οι Σίλει και Φλακαντόρι κυκλορούσαν με κινηματογραφική ταχύτητα τη μπάλα. Ο Σπανούλης ήταν εκτός κλίματος, ενώ ο Έλις φάνταζε σαν ξένο σώμα στους ερυθρόλευκους. Αντίθετα η Μπάγερν αισθανόταν άνετη και βρήκε αυτοπεποίθηση από τα τρίποντα. Ευτυχώς ο Έλις μ’ένα κάρφωμα, άλλαξε το τσιπάκι, έγινε πιο ενεργητικός και μαζί με τον Ζαν Σαρλ, αύξησαν τα επίπεδα ενέργειας. Με καλά θι του Φλακαντόρι η Μπάγερν πήγε στ’αποδυτήρια με προβάδισμα δύο πόντων (44-46), όμως άπαντες περιμέναμε ένα συναρπαστικό δεύτερο ημίχρονο.

Η τρίτη περίοδος είχε περισσότερο ξύλο, με τις επιθέσεις να σιγούν. Ο Ουέην Μπόλντουιν σημείωσε ορισμένα εντυπωσιακά καλάθια, ενώ και ο Ρέινολντς δεν είχε αντίπαλοκάτω από τα καλάθια. Ο Σλούκας ήταν πραγματικός αρτίστας για τους γηπεδούχους, ενώ όταν βρήκε ρυθμό και πατήματα ο Σπανούλης, ο Ολυμπιακός πέρασε μπροστά στο σκορ. Βάλτε στην εξίσωση και τον εγωϊσμό του Μπόλντουιν και το 64-61, ήταν απόλυτα δίκαιο. Βέβαια τίποτα δεν είχε κριθεί, αφού η Μπάγερν είναι πολύ σκληρή ομάδα.

Οι γηπεδούχοι μπορεί να μην είχαν την πιο ιδανική λειτουργία, όμως όσο ο Τρινκιέρι έδινε τη μπάλα στον Μπάλντουιν, τότε η νίκη δεν ήταν μακριά. Σ’αυτό προσθέστε και τα δύσκολα σουτ των Σλούκα και Σπανούλη, οι οποίοι είχαν πάρει φωτιά, ενώ το σχήμα με Έλις, Βεζένκοφ και Ζαν Σαρλ, πήγε εξαιρετικά. Οι Γερμανοί σκόραραν μόνο με τον Σίλει, όμως το μομέντουμ είχε ερυθρόλευκη απόχρωση και το 77-70 τους έδινε μικρή ασφάλεια νίκης. Ένα μικρό 4-0 των φιλοξενούμενων, άγχωσε τον Ολυμπιακό με τρία λεπτά να μένουν για το τέλος. Ένα άμεσο τρίποντο του Σίλει κι ένα έμμεσο του Βεζένκοφ, κράτησαν τη διαφορά αναλλοίωτη, ενώ το ίδιο συνέβη με τα καλάθια, των Ρέινολντς και Σλούκα. Ευτυχώς ένα καθοριστικό λάθος από τον αρνητικό Ουέην Μπόλντουιν, έδωσε μεγάλο προβάδισμα στον Ολυμπιακό, αν και το 84-82, ακόμα δεν του εξασφάλισε τη νίκη με 4.2 δευτερόλεπτα ν’απομένουν για το τέλος. Τελικά ο Ζίπσερ δεν έκανε τίποτα, και ο Ολυμπιακός πήρε μεγάλη νίκη επί ενός συνόλου με πολλή ποιότητα.

Τα δεκάλεπτα: 19-22, 44-46, 64-61, 84-82