Η Αρμάνι Μιλάνο απόλεσε πολύ εύκολα το διψήφιο προβάδισμά της και βρέθηκε πολύ κοντά σε μία ήττα σοκ από την Βαλένθια, όμως στο τελευταίο κομμάτι σοβαρεύτηκε και επικράτησε με 78-71, που την έφερε ξανά σε τροχιά οκτάδας.

Ο Ντούμπλιεβιτς έδειξε από νωρίς τις διαθέσεις του και έφερε την ομάδα του μπροστά με 2-8, όμως οι γηπεδούχοι με αιχμή του δόρατος τον Ταρζέφσκι ισοφάρισαν γρήγορα σε 11-11. Κανένας από τους δύο “μονομάχους” δεν μπορούσε να πάρει προβάδισμα ασφαλείας με τον Μακ να σκοράρει για το 18-18, ενώ ο Ντελα Βάλε με επιθετικό κρεσέντο έφερε μπροστά τους Ιταλούς με 26-24, στο 10′.

Ο Μαρίνκοβιτς μείωσε σε 32-28, όμως ο Ιταλός γκαρντ φαινόταν να παίζει μόνος του επιθετικά και με νέο του τρίποντο έκανε το 35-28 και έδωσε “ανάσα” στην ομάδα του. Στην αντίπερα όχθη ο Ντούμπλιεβιτς ήταν μαγικός και τραβούσε το κουπί για τους Ισπανούς και μείωσε σε 37-34, πριν ο Ροντρίγκεθ κάνει το 39-34. Ο σέντερ της Βαλένθια έκανε τρομερά πράγματα στο παρκέ και με 5 αναπάντητους πόντους έβαλε μπροστά τους πορτοκαλί (39-41). Στην τελευταία επίθεση του ημιχρόνου ο Ντελα Βάλε σκόραρε για το 43-43 και έστειλε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Οι παίκτες της Αρμάνι μπήκαν με το μαχαίρι στα δόντια στο δεύτερο ημίχρονο και με σερί 10-0 ξέφυγαν με 53-43, μετά τις βολές του Ταρζέφσκι. Οι Ισπανοί βρήκαν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι μετά από πέντε λεπτά, με τον Βαν Ρόσομ για το 53-45. Οι γηπεδούχοι έκαναν μεγάλη ζημιά κοντά στο καλάθι, ενώ και από την γραμμή των βολών δεν άφηναν καμία ευκαιρία να πάει χαμένη. Η διαφορά έφτασε ξανά σε διψήφια επίπεδα με τον Γκουντάιτις να πετυχαίνει το 59-49, στο 28′.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα οι Ισπανοί μπήκαν αποφασισμένοι και με σερί 4-10 και ένα τρίποντο του Λαμπεϊρί κατάφεραν να μειώσουν σε 66-63 και να επιστρέψουν στην διεκδίκηση της νίκης. Το τάιμ άουτ του Μεσίνα φάνηκε να λειτουργεί ευεργετικά και η διαφορά των 3 πόντων εκτοξεύτηκε πολύ γρήγορα στους 8 (71-63) μετά το κάρφωμα του Ταρζέφσκι. Μετά από αρκετή ώρα η Βαλένθια βρήκε καλάθι με τον Κολόμ (71-66), όμως ο Μίτσοφ έβαλε “ταφόπλακα” στα όνειρα των αντιπάλων με τρίποντο-μαχαιριά για το 76-67. Ο Σέρβος φόργουορντ με καλάθι λίγο πριν το τέλος διαμόρφωσε το τελικό 78-71.

Εντυπωσιακή εμφάνιση από τον Ντέλα Βάλε με 15 πόντους, ενώ από 13 έκαστος πρόσθεσαν οι Ταρζέφσκι και Μίτσοφ. Καθοριστικός ήταν και ο Σέρχι Ροντρίγκεθ που ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 10 πόντους, τους περισσότερους σε κρίσιμα σημεία. Από την άλλη την διαφορά για τους Ισπανούς έκαναν οι Ντούμπλιεβιτς και Τομπέι με 20 και 11 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 26-24, 43-43, 62-53, 78-71.