Ο Ολυμπιακός ήταν εξαιρετικός για 25 λεπτά ενάντια στην Άλμπα Βερολίνου κι αυτά του έφταναν για να φύγει με το διπλό από το Βερολίνο με σκορ 80-99. Η πολυφωνία στην επίθεση ήταν παροιμιώδης για τον Ολυμπιακό, με τους Ρούμπιτ (16π.), Πρίντεζη (14π.), Παπανικολάου και Πολ (11π.) να είναι οι κορυφαίοι για τους Πειραιωτες.

Εκρηκτικός ήταν ο Ολυμπιακός στην πρώτη περίοδο. Με τους Ρούμπιτ και Πρίντεζη εκανε τεράστια ζημία στη γερμανική ομάδα, που δεν ήξερε τι την χτύπησε. Ο Ρενέσες ζήτησε τάιμ-άουτ, όμως οι παίκτες του αδυνατούσαν να παίξουν άμυνα. Ο Εννόκο και ο Σνάιντερ προσπάθησαν να κρατήσουν την ομάφα τους κοντά στο σκορ, όμως το 17-30 έριξε πολύ την ψυχολογία των Γερμανών.

Οι ερυθρόλευκοι δεν έριξαν το ρυθμό τους ούτε στη δεύτερη περίοδο. Ο Κώστας Παπανικολάου ήταν εξαιρετικός στα επιθετικά του καθήκοντα κι αυτό ήταν εγάλο συν για τον Ολυμπιακό. Από κοντά προσθέστε και την σωστή αξιοποίηση του Μιλουτίνοφ και θα κατανοήσετε πως η ελληνική ομάδα ήταν η απόλυτη κυρίαρχος στο παρκέ της 02 Arena του Βερολίνου. Το 38-55 του πρώτου ημιχρόνου τα έλεγε όλα και μακάρι οι Πειραιώτες να συνέχιζαν έτσι και στα επόμενα 20 λεπτά.

Ο Κεστούτις Κεμζούρα δεν είχε όρεξη για δράματα και ξεκίνησε με την πεντάδα που του έδωσε εξαρχής διψήφια διαφορά. Ο Ρούμπιτ για πρώτη φορά φέτος ήταν διαβασμένος σ’άμυνα κι επίθεση, ο Μιλουτίνοφ ουσιαστικός, ενώ και ο Κόνιαρης έκλεισε όσο έπρεπε τον θρασύ Χέρμανσον.  Ο Ολυμπιακός δεν είχε κι άλλα πράγματα να κάνει κι έτσι το 57-76 ύστερα από 30 λεπτά, ήταν οιωνός διπλού.

Στα τελευταία δέκα λεπτά έγινε απλή διαχείριση από τους ερυθρόλευκους. Χαλάρωσαν λίγο, όμως οι Σπανούλης, Μιλουτίνοφ και Πρίντεζης επέβαλαν το νόμο τους. Να μην ξεχάσουμε και τον Μπράντον Πολ, που με δικά του τρίποντα ηρέμησε όλο τον οργανισμό, που λέγεται Ολυμπιακός. Το τελικό 80-99 ήταν δίκαιο και το 1/2 στη διαβολοβδομάδα αφήνει γλυκόπικρη γεύση στον Ολυμπιακό.

Τα δεκάλεπτα: 17-30, 38-55, 57-76, 80-99