Με τον Σέιν Λάρκιν να βρίσκεται σε μεγάλα κέφια (30π. 6/9 τριπ.), η Αναντολού Εφές κατάφερε να λυγίσει στη παράταση τη μαχητική Μπασκόνια με 111-101 και να εξασφαλίσει σε μεγάλο βαθμό το πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ.

Αυτή ήταν η τρίτη συνεχόμενη νίκη για την Εφές στη Euroleague και με το ρεκόρ της πλέον στο 22-11 έχει σχεδόν κλείσει μία από τις τέσσερις θέσεις που δίνουν πλεονέκτημα έδρας στην επόμενη φάση. Κορυφαίος των Τούρκων ήταν ο Σέιν Λάρκιν με 30 πόντους και 6/9 τρίποντα. Εξαιρετικός ο Σιμόν με 21 πόντους, 4 ριμπάουντ και 6 ασίστ, ενώ 16 πόντους, 4 ριμπάουντ και 5 ασίστ πρόσθεσε ο Βασίλιε Μίσιτς.

Από την άλλη, η Μπασκόνια μετρούσε τέσσερις συνεχόμενες νίκες πριν το παιχνίδι αυτό, ωστόσο ηττήθηκε, έπεσε στο 18-15 και έχασε σημαντικό έδαφος στη μάχη που δίνει για να καταλάβει μία θέση εντός οκτάδας. Ο Ακίλε Πολονάρα ήταν ξανά ο κορυφαίος των Βάσκων. Ο Ιταλός φόργουορντ είχε 23 πόντους, 8 ριμπάουντ και 6 ασίστ. Πολύ καλός και ο Ρόκας Γκιεντράιτις, ο οποίος σταμάτησε στους 21 πόντους.

Ισορροπημένο σε γενικές γραμμές το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης. Η Εφές κατάφερε στο δεύτερο μισό της περιόδου να διατηρεί σταθερά ένα μικρό προβάδισμα. Με τον Σιμόν να είναι εξαιρετικός οι Τούρκοι κατάφεραν να φθάσουν ακόμη και στο +7 (13-20), ωστόσο η Μπασκόνια αντέδρασε και έκλεισε την ψαλίδα στους τρεις (19-22).

Στη δεύτερη περίοδο οι παίκτες του Εργκίν Αταμάν μπήκαν με… φόρα. Ο Μίσιτς «ξύπνησε», κουβάλησε την ομάδα στο διάστημα αυτό και την έφερε στο +15 (21-36) στο 14ο λεπτό, χάρη σε ένα επιμέρους σκορ 14-2. Όμως και πάλι οι γηπεδούχοι είχαν απάντηση. Πολονάρα και Πίτερς ήταν εξαιρετικοί και με ένα σερί 11-0 μετέτρεψαν το 28-40 σε 39-40. Έτσι η Εφές πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με ένα μικρό προβάδισμα της τάξεως των πέντε πόντων (41-46).

Στο δεύτερο μέρος οι παίκτες του Ντούσκο Ιβάνοβιτς συνέχισαν από εκεί που σταμάτησαν στο ημίχρονο, αφού δεν επέτρεψαν στην Εφές να ξαναπάρει μεγάλη διαφορά. Σιμόν και Λάρκιν έδιναν στους Τούρκους προβαδίσματα της τάξεως των έξι πόντων (47-53, 57-63), όμως η Μπασκόνια εκμεταλλεύτηκε τους ψηλούς και μείωσε σε 63-65 με τη λήξη της τρίτης περιόδου.

Στη τέταρτη περίοδο ανέλαβε δράση ο Λάρκιν, ο οποίος αρχικά με δύο συνεχόμενα τρίποντα μετέτρεψε το 65-65 σε 65-71 στο 33’. Ο Σιμόν στη συνέχεια έδωσε αέρα επτά πόντων στην ομάδα του, κάνοντας το 69-76 στο 34’. Κάπου εκεί η Μπασκόνια με πρωταγωνιστή τον Γκιεντράιτις έτρεξε ένα σερί 11-0 και προηγήθηκε (80-76) για πρώτη φορά μετά το 4ο λεπτό. Ωστόσο, ο Λαρκίν συνέχισε να εκτελεί από τα 6,75 μ. και έβαλε ξανά σε θέση οδηγού την Εφές, η οποία την κρίσιμη ώρα ήταν εύστοχη στις βολές. Όμως οι Τούρκοι δεν έκαναν φάουλ στη τελευταία επίθεση των Βάσκων και ο Βιλντόζα με τρίποντο στα 2,1’’ έκανε το 92-92 και έστειλε το ματς στη παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο δεν είχαμε θρίλερ, αφού η Εφές κατάφερε να βάλει από νωρίς τις βάσεις για μία πολύτιμη νίκη. Οι Τούρκοι ξεκίνησαν με ένα σερί 6-0 και ξέφυγαν με 92-98. Οι γηπεδούχοι μείωσαν προσωρινά στους δύο (96-98), αλλά οι φιλοξενούμενοι πάτησαν… γκάζι και χάθηκαν. Με σερί 11-0 έφθασαν στο +13 (96-109) στα 47’’ πριν το τέλος και κάπου εκεί κρίθηκε η αναμέτρηση.

Τα δεκάλεπτα: 19-22, 41-46, 63-65, 92-92, 101-111 (παρ.)