Η Χίμκι του Γιώργου Μπαρτζώκα επιβίωσε στο θρίλερ με την Μπασκόνια, της οποία ςεπιβλήθηκε με 91-90, παραμένοντας στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 5-1. Κορυφαίος για τους Ρώσους ήταν ο Άντονι Γκιλ με 20 πόντους (2/7 διπ., 3/3τριπ., 5/5βολ., 7 ριμπ.), ενώ και ο Σβεντ σημείωσε 20 με άσχημα ποσοστά εντός πεδιάς. Για τους Βάσκους εξαιρετικός ήταν ο Ματ Τζάνινγκ με 19 πόντους (1/1διπ., 4/8τριπ., 5/5βολ.)

Η Μπασκόνια έκανε πολύ ξεκίνημα στο παιχνίδι με τον Ματ Τζάνινγκ να είναι καυτός από την περίμετρο, διαμορφώνοντας το 4-13 με δύο τρίποντα. Η Χίμκι μπήκε πολύ υποτονικά στον αγωνιστικό χώρο και ο Μπαρτζώκας φώναζε συνεχώς στους παίκτες του, για την κάκιστη αμυντική λειτουργία. Τελικά τα καλάθια των Γκιλ και Ρόμπινσον έριξαν τη διαφορά στο -3 για τους Ρώσους (18-21), μετά το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Στη δεύτερη περίοδο για τους Βάσκους πολύ καλοί ήταν οι Γκρέιντζερ και Τίμμα, που μοίραζαν εξαιρετικά το παιχνίδι, κάνοντας “μάγκες” τους Σενγκέλια και Γκαρίσο. Από τη μεριά της Χίμκι ο Σβεντ ήταν αρκετά άστοχος, ενώ και ο Μάρκοβιτς δεν οργάνωνε με ψυχραιμία τους συμπαίκτες του στην επίθεση. Τελικά το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 40-48 και την Μπασκόνια να δείχνει για πρώτη φορά μέσα στη σεζόν, πως είναι ικανή να κάνει την έκπληξη.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι φωνές του Μπαρτζώκα έπιασαν τόσο, αφού η ομάδα του έσφιξε τα μετόπισθεν και μπορεί να εξακολουθούσε να είναι άστοχη από την περιφέρεια, όμως πλησίασε στο σκορ. Η επιθετική αφύπνιση του Τζέιμς Άντερσον μάλιστα έκανε το ματς ντέρμπι, αφού το σκορ είχε γίνει 59-61. Οι Ισπανοί άντεξαν στην αντεπίθεση των Ρώσων, καθώς μετά από 30 λεπτά παιχνιδιού, ήταν μπροστά με 61-64.

Στα τελευταία δέκα λεπτά έγινε πραγματική μάχη, αφού οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στην πρωτοκαθεδρία του σκορ. H Χίμκι πάντως είχε πάρει το μομέντουμ του αγώνα, αφού είχε βάλει στην εξίσωση και τον κόσμο και η Μπασκόνια φάνηκε να λυγίζει από την πίεση και την κούραση. Ο Αλεξέι Σβεντ ήταν κάκιστος για 36 λεπτά, όμως εκεί που καίει η μπάλα σημείωσε πέντε προσωπικούς πόντους, καθαρίζοντας την υπόθεση-νίκη για την Χίμκι, η οποία παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας.

Τα δεκάλεπτα: 18-21, 40-48, 61-64, 91-90