Την απαραίτητη σταθερότητα που χρειαζόταν η αναμέτρηση έδειξε η Μπάγερν, μένοντας πιστή στο πλάνο της και παρά τις σοβαρές απουσίες που είχε, ήταν αυτή που στην κρίσιμη τελευταία περίοδο πήρε την νίκη με 77-69 επί την Ζενίτ για την 13η αγωνιστική της Euroleague.

Η Μπάγερν μετά από τρεις συνεχόμενες ήττες, έβγαλε αντίδραση και όντας ανώτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης πήρε τη νίκη επί της Ζενίτ με 77-69, βελτιώνοντας το ρεκόρ της σε 5-8. Οι Ρώσοι με εξαίρεση μια… αναλαμπή που είχαν στο τρίτο δεκάλεπτο από τη γραμμή των τριών πόντων δεν απείλησαν ουσιαστικά τους γηπεδούχους και γνώρισαν μια ακόμα ήττα στην διοργάνωση πέφτοντας στο 3-10.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν αρκετά νευρικά, κάνοντας αβίαστα λάθη, με τη Ζενίτ να έχει και το πρόβλημα της αστοχίας έχοντας 0/3 δίποντα και 0/5 τρίποντα και την Μπάγερν να προηγείται με 7-1 χάρη στον Λο που πέτυχε πέντε πόντους και μοίρασε και μία ασίστ. Η Ζενίτ ευστόχησε σε σουτ τέσσερα λεπτά πριν το τέλος του δεκαλέπτου με τον Χόλινς και στην συνέχεια ο Αμπρομάιτις ανέλαβε δράση και πέντε δικούς του πόντους έβαλε τους φιλοξενούμενους μπροστά με 7-9. Ο Μονρό έφερε το ματς στα ίσα με τον Αλπισί να απαντά. Μέχρι το τέλος της περιόδου το σκορ εναλλάσσονταν όμως καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να ξεφύγει με πάνω από δύο πόντους , με την Ζενίτ να προηγείται στη λήξη με 14-15.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Ζενίτ ήταν πιο ισορροπημένη και με τους Αγιόν και Αμπρομάιτις διατηρούσε το πολύ μικρό προβάδισμα των δύο πόντων (18-20). Η Μπάγιερν στη συνέχεια «έσφιξε» την άμυνα της και με τους Λο, Φλακαντόρι και Λούσιτς πέρασε μπροστά με 27-23 στα μισά της περιόδου. Ο Πονκρασόφ μείωσε όμως ο Λο έβγαλε μια εκπληκτική ασίστ (την 4η του στο παιχνίδι) στον Λεσόρτ, με τον τελευταίο να καρφώνει θεαματικά. Ο Αμπρομάιτις από τη γραμμή των βολών κράτησε την Ζενίτ κοντά στους Γερμανούς όμως ο Κόπονεν με ένα τρίποντο αύξησε τη διαφορά στους 5 (32-27). Με τον Κόπονεν να σκοράρει και τον Λεσόρτ να είναι κυρίαρχος στο ζωγραφιστό η Μπάγερν διατηρούσε αυτό το μικρό προβάδισμα όμως ο Ρένφρο με ένα… τρελό buzzer beater τρίποντο από το κέντρο διαμόρφωσε το σκορ ημιχρόνου σε 37-35.

Στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου τρεις βολές του Μπάρτελ και ένα δίποντο του Λο έβαλαν την Μπάγερν μπροστά με 7 (42-35). Ο Ρένφρο ευστόχησε και πάλι σε σουτ τριών πόντων όμως ο Λο είχε την απάντηση. Δύο βολές του Λούσιτς και άλλες δύο του Μονρό έκαναν για πρώτη φορά τη διαφορά για τους γηπεδούχους διψήφια (49-38) τη στιγμή που η Ζενίτ είχε πολύ άσχημα ποσοστά στα τρίποντα (4/19) και δεν μπορούσε να βρει εύκολα σκορ. Στα μισά της περιόδου ο Αμπρομάιτις όντας ο πιο σταθερός παίκτης των Ρώσων στο σκοράρισμα ευστόχησε από τα 6.75 και μείωσε όμως οι Μονρό και Νέλσον έκαναν το 53-41. Οι Αλμπισί και Ρένφρο ευστόχησαν και αυτοί από τη γραμμή των τριών πόντων και εκεί που η Ζενίτ είχε άσχημα ποσοστά στα τρίποντα, ουσιαστικά αυτά την κρατούσαν στο παιχνίδι, καθώς όλοι οι πόντοι της σε αυτό το δεκάλεπτο ήρθαν κατ΄αυτόν τον τρόπο. Λούσιτς και Κόπονεν στη συνέχεια πλήρωσαν με το ίδιο… νόμισμα τους φιλοξενούμενους και αύξησαν και πάλι τη διαφορά στους 12 (59-47) 1:30 πριν το τέλος. Μέχρι τη λήξη της τρίτης περιόδου η Ζενίτ κυρίως με βολές βρήκε κάποιους πόντους όμως η διαφορά παρέμενε στα ίδια επίπεδα (61-50).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Μπάγερν με τους Κόπονεν και Μονρό κρατούσε εύκολα μια καλή διαφορά (66-52). Η Ζενίτ μετά την… έκλαμψη που είχε στο τρίτο δεκάλεπτο από τα 6.75, φαινόταν και πάλι «εγκλωβισμένη», καθώς επιθετικά δεν έβρισκε λύσεις. Τρούσκιν, Τόμας και Αγιόν έκαναν την τελευταία τους προσπάθεια για λογαριασμό της ρωσικής ομάδας να γυρίσουν το παιχνίδι και κατάφεραν να μειώσουν στους 9 (70-61). Ένα δίποντο του Φλακαντόρι και ένα τρίποντο του Λούσιτς όμως έδειξαν ότι όποτε ήθελε η Μπάγερν πατούσε… γκάζι και ανακτούσε τη διαφορά. Μέχρι το τέλος η εικόνα της αναμέτρησης δεν άλλαξε με τους γηπεδούχους να έχουν τον έλεγχο και να παίρνουν μια σημαντική νίκη, μετά από τρία αρνητικά αποτελέσματα, με 77-69.

Τα δεκάλεπτα: 14-15, 37-35, 61-50, 77-69