Ο Ολυμπιακός τα χρειάστηκε ενάντια στην Άλμπα Βερολίνου, που του έβγαλε το λάδι, μέχρι να κατακτήσει την τέταρτη του νίκη στη φετινή Euroleague. Το τελικό 87-83 ήρθε με πολύ άγχος και με πρώτους σκόρερς τους Ντόρσεϊ (13π.) και Παπανικολάου (12π.), ενώ η συνεισφορά του Ζαν Σαρλ ήταν και πάλι καταλυτική, ώστε να έρθει το θετικό αποτέλεσμα. Για τους φιλοξενούμενους ο Όσκαρ Ντα Σίλβα ήταν εξαιρετικός με 17 πόντους, όμως στο τέλος δεν είχε βοήθεια από τους συμπαίκτες του.

Ο Κώστας Παπανικολάου ήταν χάρμα ιδέσθαι στο πρώτο δεκάλεπτο. Ο διεθνής φόργουορντ παρά τον πρόσφατο τραυματισμό του, έδειξε πανέτοιμος για τους Γερμανούς, ενώ πολύ θετικός ήταν και ο Μουσταφα Φαλ, που καθάριζε τα πάντα στο διάβα του. Οι φιλοξενούμενοι είχαν τσακωθεί με την άμυνα, όμως Λο και Σίκμα κρατούσαν τα μπόσικα στην επίθεση.

Στη συνέχεια δεν άλλαξε κάτι δραματικά. Οι Σλούκας και Λαρεντζάκης είχαν βρει το χέρι τους από την περιφέρεια, όμως η Άλμπα παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ ακόμα και με 16 πόντους, δεν παρατούσε την αναμέτρηση και πολύ καλά έκανε. Οι Ολίντε και Ντα Σίλβα έκαναν καλή δουλειά, με τους Γερμανούς να κλείνουν το πρώτο ημίχρονο στο μείον δέκα (52-42).

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο, όπου εκτελεστικά μπήκε δυνατά, όμως οι αδυναμίες στο ριμπάουντ, ροκάνιζαν τη διαφορά. Οι αποφάσεις των διαιτητών είχαν εκνευρίσει την ομάδα του Πειραιά, η οποία είχε χάσει το μυαλό της και χάρη στις ατομικές ενέργειες, ήταν μπροστά με 71-59, ύστερα από 30 λεπτά παιχνιδιού.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο το ματς έγινε ροντέο. Τα λάθη διαδέχονταν το ένα το άλλο και το μομέντουμ είχε αλλάξει μεριά, αφού η Άλμπα έβλεπε πως μπορούσε να χτυπήσει το διπλό. Οι Πειραιώτες έπαιζαν πολύ με το χρόνο, το μυαλό είχε χαθεί και το 77-71, άγχωσε παίκτες, φιλάθλους και προπονητή. Ευτυχώς η Άλμπα έχασε με τη σειρά κάκιστες επιθέσεις, βιαστικές κι αυτό έδωσε τη δυνατότητα στη ελληνική ομάδα ν’αναπνεύσει και δυόμισε λεπτά πριν το τέλος να έχει προβάδισμα της τάξης των οχτώ πόντων. Βεβαια ένα σερί των Γερμανών έριξε τη διαφορά στους τρεις πόντους (80-77). Ένα καλάθι του Ζαν Σαρλ κι ένα του πολύ αθλητικού Ντα Σίλβα δεν άλλαξε πολλά στο παιχνίδι με 45 δεύτερόλεπτα ν’απομένουν για τη λήξη του ματς. Δύο βολές του Ντόρσεϊ έδωσαν ισχυρό μαξιλαράκι ασφαλείας και η νίκη ήταν αδύνατο να χαθεί. Ποτέ μην λες ποτέ στο μπάσκετ, όμως ο Ολυμπιακός, έστω και ασθμαίνοντας πήρε τη νίκη (87-83), που χρειαζόταν και θα υποδεχθεί την Φενερμπαχτσέ μ’άλλον αέρα την Πέμπτη το βράδυ.

Τα δεκάλεπτα: 27-27, 52-42, 71-59, 87-83