Η Άλμπα πάτησε γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο, κατά το οποίο πέτυχε 25 πόντους και δέχτηκε μόλις 8 από τον Ερυθρό Αστέρα με τους γηπεδούχους να διατηρούν την διαφορά μέχρι το τέλος και να ολοκληρώνουν την παρουσία της στη φετινή Euroleague με νίκη (81-58).

Η Άλμπα ήταν ανώτερη στην αναμέτρηση από το δεύτερο δεκάλεπτο και έπειτα, ήταν καλύτερη σε ευστοχία και δημιουργία, ενώ είχε πολύ λιγότερα λάθη από τον Ερυθρό Αστέρα, παίρνοντας μια δίκαιη νίκη… γοήτρου με 81-58.

Με πρωταγωνιστές τους Σίβα (17π., 8ασ.) και Φοντέκιο (13π., 6ριμπ.), η Άλμπα έφτασε σε μια εύκολη νίκη επί του Ερυθρού Αστέρα, κλείνοντας τη σεζόν της στην Ευρωλίγκα με ένα θετικό αποτέλεσμα παρότι έχει μείνει εδώ και καιρό εκτός πλέι οφ.

Με τους Έρικσον και Σίβα η Άλμπα άρχισε να χτίζει μια μικρή διαφορά στο πρώτο δεκάλεπτο (18-10), όμως ο Ερυθρός Αστέρας κέρδισε έξυπνα φάουλ και κατάφερε να πλησιάσει σε απόσταση αναπνοής μέχρι το τέλος της περιόδου (24-22). Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ήταν καταιγιστικοί στην επίθεση, έβγαλαν ωραίες συνεργασίες και έκαναν καλές επιλογές, ενώ αμυντικά ήταν απόλυτα συγκεντρωμένοι και πίεσαν πολύ τους αντιπάλους τους που έμοιαζαν τελείως εγκλωβισμένοι. Έτσι με επιμέρους σκορ 25-8, στην ανάπαυλα η Άλμπα είχε μια διαφορά ασφαλείας 19 πόντων (49-30).

Στο τρίτο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν πιο ισορροπημένο. Οι φιλοξενούμενοι με τους Νταβίντοβατς και Σιμόνοβιτς έκαναν πιο ορθολογικές επιλογές επιθετικά, ενώ αμυντικά προσπάθησαν να μην δίνουν τόσο εύκολους πόντους στην Άλμπα, όμως η διαφορά που είχε δημιουργηθεί παρέμενε (66-46). Στο τέταρτο δεκάλεπτο η εικόνα του παιχνιδιού δεν διαφοροποιήθηκε, με την Άλμπα να ανεβάζει στροφές προς το τέλος και χωρίς να συναντήσει κάποια ιδιαίτερη αντίσταση έφτασε σε μια άνετη νίκη με 81-58.

Τα δεκάλεπτα: 24-22, 49-30, 66-46, 81-58