Ο Ολυμπιακός έκανε έναν υγιεινό περίπατο στη Γερμανία, συντρίβοντας την Άλμπα Βερολίνου με σκορ 60-93. Οι ερυθρόλευκοι είχαν για κορυφαίους τους Σάσα Βεζένκοφ με 28 πόντους και 13 ριμπάουντ (40 στο Index Rating) και Τόμας Ουόκαπ με 15 πόντους 10 τελικές πάσες, που παρέμειναν στην κορυφή της βαθμολογίας με ρεκόρ 17-7. Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Ολίντε με 16 πόντους, όμως ήταν απελπιστικά μόνος.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός ήταν εκπληκτικός σε άμυνα κι επίθεση, παρά τα δύο γρήγορα των Φαλ και Μπλακ. Οι ερυθρόλευκοι είχαν τον Τόμας Ουόκαπ να μοιράζει ασίστ, τον Βεζένκοφ να σκοράρει δεκατρείς πόντους και τον Παπανικολάου να κάνει λίγο απ’ολα. Η κυκλοφορία μπάλας ήταν παροιμιώδης, ενώ οι Γερμανοί κουτούλαγαν μεταξύ τους, εκτός από τον Ολίντε, που τους κρατούσε κοντά στο σκορ. Το 13-28 ίσως να είναι κολακευτικό για το συγκρότημα του Γκονζάλεζ, που στη συνέχεια βελτιώθηκαν.

Οι αλλαγές του Μπαρτζώκα χάλασαν λίγο την επίθεση του, αν και ο Μακίσικ και ο Λαρεντζάκης με προσωπικές ενέργειες, έδιναν βοήθειες κι ανάσες στους συμπαίκτες τους. Η Άλμπα έκανε κάποια κλεψίματα, όμως τα τρίποντα την κρατούσαν μέσα στη διεκδίκηση της νίκης, έχοντας ευστοχήσει σε εφτά προσπάθειες. Το 35-45 δεν ήταν ασφαλής διαφορά για τον Ολυμπιακό, που κέρδιζε και με είκοσι, όμως γρήγορα οι Γερμανοί μείωσαν στους δέκα.

Τα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου ήταν υπόθεση των σέντερ αφού ο Φαλ και ο Λάμερς ήταν οι μοναδικοί εκφραστές των επιθέσεων (39-50, 23′). Όταν μπήκαν στην εξίσωση και άλλοι ήταν για λογαριασμό των «ερυθρόλευκων» και τα τρίποντα από Βεζένκοβ και Γουόκαπ έκαναν το 41-58 (25′). Ο Παπανικολάου με τον Κάνααν δέσποζαν στην άμυνα, ο Γουόκαπ με δύο τρίποντα και ασίστ έδωσε την ώθηση και ο Φαλ συνέχισε να ταλαιπωρεί την αντίπαλη άμυνα. Η εκπληκτική απόδοση των «ερυθρόλευκων» αποτυπώθηκε και στο σκορ (43-72, 30′).

Ο Ολυμπιακός είναι πολύ καλή ομάδα για να πέσει σε «λακκούβες» του παρελθόντος, ο καιρός που έχανε τις διαφορές έχει περάσει κάτι το οποίο επιβεβαιώθηκε στο Βερολίνο. Ο Γουόκαπ με τον Βεζένκοβ συναγωνίζονταν ποιος θα κάνει πιο γρήγορα το double double, ο Μπολομπόι κάρφωνε και η διαφορά μεγάλωνε αφού πίσω καλάθι δεν έμπαινε με τίποτα (49-86, 34′). Τα τελευταία λεπτά είχαν διαδικαστικό χαρακτήρα με το πάρτι να συνεχίζεται μέχρι την κόρνα της λήξης και το 60-93.

Τα δεκάλεπτα: 13-28, 35-45, 45-73, 60-93