Η Αρμάνι Μιλάνο πέρασε εύκολα από το Βελιγράδι και την έδρα του Ερυθρού Αστέρα, επικρατώντας με 72-93, έκανε ένα ακόμα βήμα για την κατάληψη της τέταρτης θέσης και επέστρεψε στις νίκες, πριν παίξει με τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ (1/4).

Το βαθμολογικό ενδιαφέρον ήταν στην ομάδα του Ετόρε Μεσίνα και αυτό φάνηκε σχεδόν από το πρώτο λεπτό. Η Αρμάνι δεν είχε διάθεση να διακινδυνεύσει τίποτα, κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα που δεν είχε το ανάλογο κίνητρο και το παιχνίδι, εξελίχθηκε σε παράσταση για ένα ρόλο, όπως αναμενόταν…

Από το αρχικό 0-10 και το 12-22 της πρώτης περιόδου, στο 15-30 (με 3/3 τρίποντα του ΛεΝτέι) και στο 36-47 της ανάπαυλας, με τους γηπεδούχους να βρίσκουν περισσότερους διαδρόμους στη δεύτερη περίοδο.

Στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου, η Αρμάνι, με οδηγό της την άμυνα και τις καλές επιλογές στην επίθεση, μαζί με την ευστοχία έξω από τα 6,75 τελείωσε την υπόθεση νίκη, πηγαίνοντας στο 51-75 με την τέταρτη περίοδο να έχει διαδικαστικό χαρακτήρα και το σκορ να φτάνει στο 72-93.

Ο Πάντερ με 23 πόντους και 5/9 τρίποντα ήταν πρώτος σκόρερ της Αρμάνι, που έδωσε 26 ασίστ για… 5 λάθη, στην πρώτη της νίκη στην έδρα του Ερυθρού Αστέρα, σε επίπεδο Euroleague, αφού μέχρι σήμερα, μετρούσε 6/6 ήττες.

Οι Ιταλοί πήγαν στο 20-12, παραμένουν στην τέταρτη θέση και στις δύο τελευταίες αγωνιστικές της κανονικής περιόδου, παίζουν στο ΟΑΚΑ με τον Παναθηναϊκό και υποδέχονται την Εφές…

Δεκάλεπτα: 12-22, 36-47, 51-75, 72-93