Την ήττα από τον Ερυθρό Αστέρα γνώρισε η Μονακό με σκορ 92-68, για την 19η αγωνιστική της Euroleague, δύο μέρες μετά την επικράτηση επί του Ολυμπιακού.

Ανώμαλη προσγείωση για τη Μονακό, καθώς δύο μέρες μετά την εντός έδρας νίκη επί του Ολυμπιακού, συνετρίβη από τον Ερυθρό Αστέρα με σκορ 92-68 στο Βελιγράδι για την 19η αγωνιστική της Euroleague. Έτσι, οι Μονεγάσκοι με μία νίκη και μία ήττα στη διαβολοβδομάδα έπεσαν από την κορυφή της Ευρωλίγκας και έχουν πλέον ρεκόρ 12-7. Από την άλλη, οι Σέρβοι με αυτή τη νίκη έκαναν ένα βήμα προς την οκτάδα, έχοντας ρεκόρ 10-9.

Όσον αφορά το ματς, σε τρομερή βραδιά βρέθηκε ο Φίλιπ Πετρούσεφ, ο οποίος είχε 21 πόντους με άξιους συμπαραστάτες τον Μίτροβιτς (15 π.) αλλά και τον Νέντοβιτς, που είχε 11 πόντους, σκοράροντάς τους όλους στο πρώτο ημίχρονο. Από την πλευρά των Γάλλων, ο Μάικ Τζέιμς ήταν σε εξαιρετική βραδιά, αλλά δεν έφτασε για τη Μονακό, τελειώνοντας το ματς με 26 πόντους.

ο Λούκα Μίτροβιτς, ο οποίος είχε 15 πόντους (7/9 σουτ), με άξιους συμπαραστάτες τον Πετρούσεφ (14 π.) αλλά και τον Νέντοβιτς, που είχε 11 πόντους, σκοράροντάς τους όλους στο πρώτο ημίχρονο. Από την πλευρά των Γάλλων, ο Μάικ Τζέιμς ήταν σε εξαιρετική βραδιά, αλλά δεν έφτασε για τη Μονακό, τελειώνοντας το ματς με 21 πόντους.

Οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά στο ματς, μην αφήνοντας η μία την άλλη να πάρει κάποιο μεγάλο προβάδισμα. Όσο περνούσαν τα λεπτά ο Ερυθρός Αστέρας πατούσε καλύτερα στο παρκέ και με ένα σερί 11-0 έκανε το 23-11, με την περίοδο να τελειώνει στο 23-15. Στη δεύτερη περίοδο δεν άλλαξαν τα πράγματα, με τους γηπεδούχους να διαχειρίζονται την υπέρ τους διαφορά, φτάνοντάς την ακόμη και στο +18 (47-29), διαφορά με την οποία μάλιστα έληξε και το πρώτο ημίχρονο (54-36), με τον Μάικ Τζέιμς να έχει πετύχει 16 πόντους μέχρι εκείνη τη στιγμή, ενώ ο Νέντοβιτς, ο οποίος ήταν πρώος σκόρερ των «ερυθρόλευκων» είχε 11.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Μονακό μπήκε δυνατά και προσπάθησε να μειώσει, κάνοντας το 61-50, ωστόσο οι Σέρβοι πάτησαν ξανά το πόδι στο γκάζι και η διαφορά έφτασε στα μεγαλύτερά της επίπεδα, με την τρίτη περίοδο να τελειώνει με σκορ 72-50. Έτσι, με τη διαφορά στους 22 πόντους, η τελευταία περίοδος φάνηκε πως είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, με την ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς να παίρνει τη νίκη με σκορ 92-68.

Τα δεκάλεπτα: 23-15, 31-21, 18-14, 20-18