Η ομάδα του Σάρας, πέρασε από το Βελιγράδι -παίζοντας σκληρή άμυνα- στην επιστροφή του Νίκολα Μίροτιτς στα παρκέ!

Η Μπαρτσελόνα…εμφάνισε τον Νίκολα Μίροτιτς, ο οποίος αγωνίστηκε με τη φανέλα των Καταλανών μετά από ένα μήνα! Και ο Αστέρας… ανταπέδωσε με την παρουσία του Τζόρνταν Λόιντ, που ταλαιπωρήθηκε από τον κορvνοϊό.

Τελικά δεν ήταν θέμα επιστροφών. Αλλά ποιότητας. Και η Μπαρτσελόνα ξεχειλίζει απ’ αυτήν.

Πήρε προβάδισμα από την αρχή, άντεξε στην απόπειρα επιστροφής του Αστέρα και στο φινάλε κατέγραψε μία άνετη νίκη.

Το ματς

Η Μπαρτσελόνα ξέφυγε από νωρίς στο σκορ. Προηγήθηκε με 4-0, 11-3 και 20-8! Έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +10 (21-11).

Οι Σέρβοι πίεσαν, και κατάφεραν να μειώσουν μέχρι το φινάλε του πρώτου ημίχρονου (35-31). Η… κλασική «κοιλιά» που κάνει η Μπαρτσελόνα στις αναμετρήσεις της.

Μόνο που το δεύτερο ημίχρονο ήταν μία διαφορετική ιστορία. Η Μπαρτσελόνα κατάλαβε ότι τα τρίποντα μόνο ζημιά της κάνουν και πήγε το παιχνίδι κοντά στο καλάθι.

Και διέλυσε τον Αστέρα. Η διαφορά στο δεύτερο ημίχρονο έφτασε μέχρι και τους 21 πόντους (66-45 στο 33′), δείγμα της άμυνας που έπαιξαν οι Καταλανοί και τους βοήθησε να ξεπεράσουν το μέτριο παιχνίδι τους.