Η Euroleague αναγνώρισε το διαιτητικό λάθος εις βάρος του Ερυθρού Αστέρα, που επέτρεψε στην Μπαρτσελόνα να στείλει το ματς στην παράταση και εν συνεχεία να φύγει με το διπλό από το Βελιγράδι.

Οι Σέρβοι «κρατούσαν» την νίκη στα χέρια τους απέναντι στους «μπλαουγκράνα», όμως ο Νίκολα Μίροτιτς με ένα μεγάλο τρίποντο ισοφάρισε at the buzzer (84-84) και έστειλε το ματς στην παράταση.

Ωστόσο, στην αρχή της προσπάθειας του Ισπανού πάουερ φόργουορντ υπήρξε μια ξεκάθαρη παράβαση, που δεν σφυρίχτηκε από τους διαιτητές. Συγκεκριμένα, ο «Μίρο» πάτησε την πλάγια γραμμή και η μπάλα έπρεπε να δοθεί στους γηπεδούχους, αλλά οι Λοτερμόζερ, Μουγκόλκοτς και Χάλικο δεν σφύριξαν την παράβαση.

Όπως ήταν λογικό, η φάση αυτή προκάλεσε… θύελλα αντιδράσεων στους «ερυθρόλευκους» του Βελιγραδίου με τη διοργανώτρια αρχή να παίρνει θέση το πρωί του Σαββάτου (31/12) και να αναγνωρίζει το λάθος εις βάρος της ομάδας του Ντούσκο Ιβάνοβιτς.