Για την 28η αγωνιστική της Euroleague η Μπουντούτσνοστ υποδέχτηκε την Εφές Αναντολού, που κατάφερε να πάρει το ροζ φύλλο του αγώνα, χωρίς να συναντήσει ιδιαίτερα προβλήματα, κάτι που δείχνει το τελικό 84-91.

Στο παιχνίδι:

Η Εφές από την αρχή μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι (2-12) και δεν σταμάτησε ποτέ να έχει το προβάδισμα, με το σκορ του ημιχρόνου στο 40-53 να είναι μάλλον κολακευτικό για την Μπουντούτσνοστ. Στο πρώτο δεκάλεπτο, οι Τούρκοι ήταν διαρκώς καλύτεροι και σταμάτησαν στους 27 πόντους, με τους Ντάνστον (8π.), Μπομπουά (5π.) και Σιμόν (5π.) να ξεχωρίζουν. Για τους γηπεδούχους, που σταμάτησαν στους 19, από 4 είχαν οι Κλάρκ και Μπάροβιτς. Στο δεύτερο κομμάτι δεν άλλαξε κάτι δραματικά, κι αν οι παίκτες του Αταμάν ήταν πιο συγκεντρωμένοι θα είχαν μεγαλύτερη διαφορά από το 40-53. Στους 14 ο Πλάις, στους 8 ο Μότους για την Τούρκικη ομάδα. Για την Μπουντούτσνοστ ξεχώρισε με 9 ο Μπιτάτζε, ενώ στους 8 είχε φτάσει ο Κλάρκ.

Τίποτα δεν άλλαξε εντυπωσιακά και στο τρίτο μέρος, με την Εφές και την Μπουντούτσνοστ να βάζουν από 18 πόντους αντίστοιχα, με το σκορ να κλείνει στο 58-71 υπέρ των Τούρκων. Για τους γηπεδούχους στους 10 είχε φτάσει ο Κόουλ, ενώ στους 12 ήταν ο Μπιτάτζε. Από την μεριά των φιλοξενούμενων ο Πλάις έκανε… πάρτι με 164, ενώ ο Ντάνστον είχε 12 και ο Μίσιτς 10.

Στο τελευταίο κομμάτι η ομάδα του Αταμάν χαλάρωσε μετά τα μισά, με τελικό 84-91 να δείχνει τι έγινε. Η Εφές σε συνδυασμό με την ήττα της Μπαρτελόνα στην Γερμανία, κατέκτησε και μαθηματικά την τέταρτη θέση, που δίνει το πλεονέκτημα.

Τα δεκάλεπτα: 19-27, 40-53, 58-71, 84-91