Η Φενέρ μετά από ένα νωθρό πρώτο δεκάλεπτο, ανέβασε στροφές και με άμυνα για σεμινάριο αλλά και καλή κυκλοφορία της μπάλας στην επίθεση δεν δυσκολεύτηκε να επιβληθεί της Βιλερμπάν με 81-59.

Η Βιλερμπάν ήταν καλύτερη και πιο εύστοχη στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, όμως από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά η Φενέρ κυριάρχησε σε δημιουργία, ριμπάουντ, ευστοχία και με εκπληκτική άμυνα στο τρίτο δεκάλεπτο κυρίως, «έχτισε» μια διαφορά ασφαλείας και στο τέλος πήρε μια εύκολη νίκη.

Από πλευράς νικητών οι Γκούντουριτς (16π.), Βέσελι (16π., 3 ασ., 3 ριμπ.) και Μπράουν (8π., 7 ριμπ., 3 ασ.) πρωταγωνίστησαν, ενώ από τους ηττημένους οι Λάιτι και Κολ ξεχώρισαν, αλλά δεν ήταν αρκετό για να διεκδικήσει τη νίκη η Βιλερμπάν.

Στο ξεκίνημα η Φενέρ μπορεί να ακολουθούσε στο σκορ καθώς η Βιλερμπάν μπήκε έχοντας μεγαλύτερη ενέργεια και μεγαλύτερη ευστοχία από τα 6.75, όμως στο δεύτερο δεκάλεπτο η τουρκική ομάδα εμφανίστηκε πολύ βελτιωμένη. Αμυντικά ήταν πολύ συγκεντρωμένη και ασκώντας πίεση στους φιλοξενούμενους τους επέτρεψε να σκοράρουν μόλις 13 πόντους σε όλο το δεκάλεπτο και μέχρι το ημίχρονο κατάφερε να περάσει μπροστά στο σκορ (38-32).

Η Φενέρ πραγματοποίησε ένα εκπληκτικό τρίτο δεκάλεπτο και με άμυνα για… σεμινάριο κράτησε τους αντιπάλους της στους 10 πόντους, ενώ παράλληλα επιθετικά με εξαιρετικές συνεργασίες και κυκλοφορία της μπάλας πέτυχε 21 πόντους και διεύρυνε το προβάδισμα της σε 59-42. Την τελευταία περίοδο δεν άλλαξαν πολλά πράγματα, η Φενέρ παρέμενε απόλυτα συγκεντρωμένη και στις δύο πλευρές του γηπέδου ενώ αντίθετα οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να κάνουν συνεχόμενα λάθη, ενώ η αστοχία τους στα σουτ δύο πόντων αποτελούσε πρόβλημα επιθετικά.

Τα δεκάλεπτα: 15-19, 38-32, 59-42, 81-59