Η Φενέρμπαχτσε με πρωταγωνιστή τον Μότλεϊ διέλυσε την Άλμπα Βερολίνου στην Τουρκία (101-86), επιστρέφοντας στις νίκες και πηγαίνοντας στο 14-9.

Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη επικράτησε με άνεση 101-86 των ουραγών της βαθμολογίας Γερμανών, επιστρέφοντας στα θετικά αποτελέσματα μετά από δύο διαδοχικές ανεπιτυχείς προσπάθειες και βελτιώνοντας το ρεκόρ της σε 14-9. Έτσι, πλησίασε ξανά την κορυφή, ενώ την επόμενη εβδομάδα θα φιλοξενήσει την Αρμάνι Μιλάνο.

Κορυφαίοι για τους νικητές οι Χέις-Ντέιβις (double double με 24π. και 11 ριμπ.) και Μότλεϊ (18π.), ενώ για την Άλμπα ξεχώρισαν Βέτζελ (13π.), Ζούσμαν (12π, 4 ριμπ.).

Το ματς

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τους Μότλεϊ και Χέις-Ντέιβις να ξεκινούν «καυτοί» για τη Φενέρ, η οποία με αυτούς σκόρερ προηγήθηκε με 6-2 και 9-4. Ο Πιέρ με τρίποντο έβαλε τους γηπεδούχους μπροστά με double score (12-6), πριν η Άλμπα αντιδράσει και μειώσει στο καλάθι, 14-12 στο 5’. Η διαφορά έγινε για πρώτη φορά διψήφια υπέρ της Φενέρ με… δράστη τον Γουίλμπεκιν (26-15), ο Μότλεϊ έφτασε τους 10 προσωπικούς πόντους στην πρώτη περίοδο για το 31-21, ενώ οι φιλοξενούμενοι έφτιαξαν σερί 6-0 για το 31-27 της πρώτης περιόδου.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον Τίμαν να σκοράρει για τρεις μειώνοντας στον πόντο (31-30), ενώ η Άλμπα συνέχισε να βρίσκει λύσεις επιθετικά, ισοφαρίζοντας σε 40-40 με τον Μάτισεκ. Ωστόσο, σε εκείνο του σημείο του αγώνα η ομάδα του Ιτούδη βελτίωσε τις άμυνές της και με σερί 15-5 ανέβασε και πάλη τη διαφορά σε υπέρ της διψήφια επίπεδα και ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο ούσα μπροστά με 57-47.

Ο Χέις-Ντέιβις με καλάθι-φάουλ και ο Πιέρ με τρίποντο έβαλαν τους γηπεδούχους με… φόρα στο τρίτο δεκάλεπτο (63-47), ενώ ο Μότλεϊ συνέχισε να ηγείται της ομάδας του επιθετικά, φτάνοντας τους 14 πόντους και δίνοντας στην ομάδα του το μέγιστο προβάδισμά της στην βραδιά (68-51). Οι φιλοξενούμενοι τα βρίσκαν σκούρα κόντρα στην πολύ καλή αμυντική λειτουργία των αντιπάλων τους και σκόραραν μόνο 14 πόντους στην περίοδο, με τη Φενέρ να επιβάλλει την κυριαρχία της και να μπαίνει στην «τελική ευθεία» του αγώνα με αδιαμφισβήτητο προβάδισμα (81-61).