Μπορεί ο Ντε Κολό να της… πάγωσε το αίμα, με τον Γάλλο γκαρντ να αποχωρεί νωρίς με πρόβλημα τραυματισμού, ωστόσο αυτό δεν την εμπόδισε να κερδίσει με 83-71 την Χίμκι.

Στο 4-3 ανέβηκε η Φενέρμπαχτσε, η οποία παρ’ όλο που από το τρίτο λεπτό δεν είχε τον Νάντο Ντε Κολό, κέρδισε την Χίμκι, που επέστρεψε στα αρνητικά αποτελέσματα και έπεσε στο 1-6.

Ο Ντάισον Πιέρ μπορούμε να πούμε ότι ντύθηκε… Ντε Κολό, αφού έκανε ένα ασυνήθιστα καλό για τα δεδομένα του παιχνίδι. Ο Καναδός είχε 16 πόντους, ενώ 11 σημείωσε ο Αχμέτ Ντουβερίογλου, που είχε κι αυτός μία πολύ καλή παρουσία. Παραλίγο να ήταν «διπλός» ο Λορένζο Μπράουν, ο οποίος πέτυχε 11 πόντους και μοίρασε 8 ασίστ. Καθοριστικός και ο Τζάρελ Έντι με 16 πόντους και δύο τρίποντα στο τέλος.

Ο Αλεξέι Σβεντ κατάφερε για ακόμη μία φορά να είναι καλός, αλλά και άστοχος. Ο Ρώσος γκαρντ πέτυχε 10 πόντους, μάζεψε 6 ριμπάουντ και μοίρασε 9 ασίστ. Τρομερός ήταν ο Τζόρνταν Μίκι με 19 πόντους και 7 ριμπάουντ. 11 πόντους και 8 ριμπάουντ είχε ο Γκρεγκ Μονρό.

Το παιχνίδι ήταν πολύ ανταγωνιστικό στα πρώτα λεπτά, πολλές εναλλαγές στο προβάδισμα το οποίο στο τέλος της πρώτης περιόδου είχε η Φενέρ που «έτρεξε» ένα σερί 10-2 και απάντησε στο 7-0 της Χίμκι.

Με… φόρα μπήκαν οι Τούρκοι στη δεύτερη περίοδο και έφθασαν στο +8. Οι Ρώσοι αντέδρασαν, ισοφάρισαν, αλλά οι γηπεδούχοι δεν είχαν πρόβλημα να χτίσουν και πάλι τη διαφορά.

Στο δεύτερο μέρος αν και είχε ξεσπάσματα η Χίμκι δεν μπόρεσε να αλλάξει και κάτι, καθώς η Φενέρ δεν έχασε ποτέ το μαξιλαράκι ασφαλείας, φθάνοντας μέχρι και στο +10.

Και ενώ φαινόταν ότι οι γηπεδούχοι θα πάρουν μία εύκολη νίκη, το παιχνίδι στο τελευταίο μισό της τέταρτης περιόδου έγινε ντέρμπι, αλλά η Φενέρ δεν άφησε τελικά το ροζ φύλλο αγώνα να της φύγει μέσα από τα χέρια.

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 42-35, 65-55, 83-71.