Την δεύτερή της νίκη στην EuroLeague πανηγύρισε η Φενέρμπαχτσε που επικράτησε της Μακάμπι πιο εύκολα από ότι θα περίμενε κανείς (86-71) για την 2η αγωνιστική της διοργάνωσης. Απολαυστικός ο Νικ Καλάθης άγγιξε το triple-double.

Tο 2/2 στην EuroLeague έκανε στην Κωνσταντινούπολη η Φενέρμπαχτσε που επικράτησε της Μακάμπι με 86-71, υποχρεώνοντας την “ομάδα του λαού” στην πρώτη της ήττα. Η ομάδα του Ιτούδη έπαιξε απολαυστικό μπάσκετ, με πλουραλισμό στην επίθεση και τον Νικ Καλάθη να γεμίζει την στατιστική του από νωρίς, βγάζοντας την ηγετική του προσωπικότητα στο παρκέ, αγγίζοντας το triple-double (13 πόντοι, 9 ριμπάουντ και 9 ασίστ).

Από την άλλη πλευρά η Μακάμπι βρέθηκε από νωρίς σε ρόλο κυνηγού στο ματς, με τον Λορέντζο Μπράουν να παίρνει πρωτοβουλίες στην επίθεση και μοναδικό συμπαραστάτη τον Γουέιντ Μπάλντουιν.

Ήταν ένα παιχνίδι ιδιαίτερης σημασίας για τον Σκότι Γουίλμπεκιν (12 πόντοι) οποίος για πρώτη φορά έπαιξε κόντρα στην προηγούμενή τους ομάδα, φεύγοντας νικητής. Πρώτος σκορερ για τους νικητές που είχαν 4 παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων ήταν ο Μάρκο Γκούντουριτς με 23 πόντους

Ο αγώνας

Ισορροπημένο ματς στο πρώτο δεκάλεπτο με τους Λορέντζο Μπράουν (Μακάμπι) με 7 πόντους και τον Τζόναθαν Μότλι (Φενέρμπαχτσε) με 6 πόντους να είναι εκείνοι που ξεχώρισαν επιθετικά στο ξεκίνημα. Η τουρκική ομάδα προηγήθηκε με πέντε πόντους δύο λεπτά πριν από το φινάλε της πρώτης περιόδου (18-13), με την Μακάμπι να μένει κοντά και να κλείνει το δεκάλεπτο στο -3 (23-20).

Ένα σερί 5-0 στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου έφερε την διαφορά στους οκτώ πόντους για την Φενέρμπαχτσε (28-20), με την Μακάμπι να μπαίνει νωθρά και να πληρώνει την αστοχία της. Οι γηπεδούχοι αξιοποίησαν τις φορές που πήγαν στην γραμμή των βολών, καθώς η Μακάμπι είχε συμπληρώσει από νωρίς τα ομαδικά της φάουλ, με τον Γουίλμπεκιν να στέλνει τη διαφορά στους 12 πόντους πετυχαίνοντας τρίποντο και φάουλ (42-30). Ο Λορέντζο Μπράουν ήταν εκείνος που προσπάθησε να κρατήσει κοντά τους Ισραηλινούς οι οποίοι πήγαν στα αποδυτήρια στο -14

Με αέρα από το πρώτο μισό η Φενέρμπαχτσε συνέχισε στον ξέφρενο ρυθμό της, πήγε τη διαφορά κοντά στους 20 και δεν επέτρεψε σε κανένα σημείο στην Μακάμπι να διεκδικήσει κάτι από το παιχνίδι. Ακόμα και όταν η Μακάμπι μείωσε στους 7 με όπλο τον Μπάλντουιν, η Φενέρ έδειξε χαρακτήρα και καθάρισε το ματς. Ο Καλάθης ήταν απολαυστικός και στις δύο πλευρές του γηπέδου και η ομάδα του Ιτούδη έκανε με άνεση το 2/2 στο ξεκίνημα της EuroLeague.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-20, 46-32, 65-52, 86-71

Οι επόμενες αναμετρήσεις των ομάδων: Για την 3η αγωνιστική της διοργάνωσης Φενέρμπαχτσε θα αντιμετωπίσει την Βιλερμπάν στην Κωνσταντινούπολη (18/10, 20:45). Αντίστοιχα η Μακάμπι Τελ Αβίβ θα παίξει εντός έδρας με αντίπαλο την Μονακό (18/10, 21:05).