Η Μονακό προέβαλλε αντίσταση μόνο για ένα ημίχρονο, αλλά ο Γκούντουριτς μίλησε στο δεύτερο και με 18 πόντους οδήγησε την Φενέρμπαχτσε στην νίκη (96-86).

Έπειτα από τέσσερις συνεχόμενες ήττες και σχεδόν έναν μήνα με αρνητικά αποτελέσματα, η Φενέρμπαχτσε γεύτηκε και πάλι τη χαρά της νίκης και ανέβασε το ρεκόρ της στην Euroleague στο 4-9. Εξαιρετικό επιθετικά δεύτερο ημίχρονο για την ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς, από την οποία ξεχώρισαν οι Γιαν Βέσελι (20π, 10ρ, 5ασ), Μάρκο Γκούντουριτς (18π, όλοι στο δεύτερο μέρος), Πιέρια Χένρι (13π, 6ρ, 6ασ) και Νάντο Ντε Κολό (15π, 4ασ).

Από την άλλη, η Μονακό είναι φανερό ότι διανύει ένα ντεφορμάρισμα, καθώς έφθασε τις τέσσερις διαδοχικές ήττες στη διοργάνωση. Στο 1-6 εκτός έδρας η ομάδα του Ζβέζνταν Μίτροβιτς, η οποία πλέον έχει πέσει στο 5-8. Ξεχώρισαν οι Μάικ Τζέιμς (31π) και Γιακούμπα Ουαταρά (15π, 6ρ).

Αρκετά νευρικές και οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, με τις άμυνες να βρίσκονται σε πρώτο πλάνο. Αυτό αποτυπώθηκε και στο σκορ στα πρώτα λεπτά του αγώνα, αφού ο πίνακας έγραφε μόλις 4-6, λίγο μετά τα μισά της πρώτης περιόδου. Στη συνέχεια, το παιχνίδι έγινε λίγο πιο παραγωγικό επιθετικά, χωρίς όμως να μπορέσει να ξεφύγει κανείς. Η Μονακό κατάφερε να κλείσει την πρώτη περίοδο, ούσα μπροστά με 16-18, κάτι που οφείλεται κυρίως στον Τζέιμς, ο οποίος βοήθησε την ομάδα με συνεχόμενα εύστοχα σουτ.

Σαφώς καλύτερο ποιοτικά το δεύτερο δεκάλεπτο, ωστόσο και πάλι καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να κυριαρχήσει και να πάρει διαφορά. Σημαντικές οι λύσεις που έδωσε ο Βέσελι για τους Τούρκους, που διατηρούσαν ένα μικρό προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος της περιόδου και έφθασαν ακόμη και στο +5 (38-33) στο 18ο λεπτό. Όμως και πάλι μίλησε στο τέλος ο Τζέιμς, που με clutch τρίποντο στην εκπνοή του πρώτου μέρους έστειλε την Μονακό στην ανάπαυλα με προβάδισμα, κάνοντας το 40-42.

Το δεύτερο μέρος άρχισε ιδανικά για την Φενέρμπαχτσε, η οποία έκανε ένα ξέσπασμα και για πρώτη φορά στην αναμέτρηση είδαμε διψήφια διαφορά. Στο 13-1 το επιμέρους σκορ των γηπεδούχων, με τον Γκούντουριτς να πετυχαίνει τους έντεκα εξ’ αυτών. Κάπως έτσι έγινε το 53-43, όμως η Μονακό απάντησε και πέρασε μπροστά με 58-61, λίγο πριν το τέλος της τρίτης περιόδου, που έκλεισε με το παιχνίδι ισόπαλο στους 63 πόντους.

Και στο τέταρτο δεκάλεπτο, η Φενέρμπαχτσε μπήκε καλύτερα και με επιμέρους σκορ 10-3 μπόρεσε να πάρει προβάδισμα επτά πόντων στο 34′ με το 73-66. Πολύ καλός ρυθμός στο ματς και οι αμυντικές αδυναμίες της Μονακό, κυρίως στο τρανζίσιον των Τούρκων έφεραν το 83-71 στο 36′. Οι Μονεγάσκοι κατάφεραν να μειώσουν σε 83-79 και να ξαναμπούν στο παιχνίδι, όμως τα τρίποντα των Γκούντουριτς και Ντε Κολό τους… έκοψαν τα πόδια και οι γηπεδούχοι κλείδωσαν τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 16-18, 40-42, 63-63, 96-86