Ο Νίκολα Μίροτιτς μπορεί να έκανε μία άσχημη εμφάνιση, όμως το δικό του καλάθι στην εκπνοή χάρισε τη νίκη στη Μπαρτσελόνα επί της Φενέρμπαχτσε με 76-74.

Εντυπωσιακό το ξεκίνημα στο παιχνίδι τόσο της Φενέρμπαχτσε, όσο και του Γιαν Βέσελι, αφού οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 10-2 με ισάριθμους πόντους του Τσέχου σέντερ, έπειτα από τέσσερα αγωνιστικά λεπτά. Σταδιακά η Μπαρτσελόνα άρχισε να ψαλιδίζει το διψήφιο προβάδισμα των Τούρκων και ο Ντέιβις έφερε το 16-11 στο 8’. Οι Μπούκερ και Πολονάρα ανέβασαν και πάλι τη διαφορά στους εννέα (20-11), όμως οι βολές των Χίγκινς και Σμιτς στο τέλος διαμόρφωσαν το 20-15, που ήταν το σκορ της πρώτης περιόδου.

Η βελτιωμένη, σε σχέση με την αρχή του αγώνα, εικόνα της Μπαρτσελόνα δεν επηρέασε ιδιαίτερα του γηπεδούχους, οι οποίοι πατούσαν καλύτερα και στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου. Το χαμηλό σκορ τους βοήθησε να φθάσουν στο +7 (27-20), 6:25 πριν το ημίχρονο. Εκεί το σκηνικό του παιχνιδιού άλλαξε εντελώς. Οι πέντε συνεχόμενοι πόντοι του Καλάθη έφεραν την μείωσε σε 27-25. Το καλάθι που Βέσελι που έκανε το 29-25, 3:29 πριν την ανάπαυλα ήταν το τελευταίο της Φενέρμπαχτσε στο πρώτο ημίχρονο. Ακολούθησε ένα 10-0 σερί από τους Καταλανούς, χάρη στο οποίο πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα έξι πόντων, 29-35.

Μπορεί το δεύτερο μέρος να άρχισε με καλάθι του Γκούντουριτς, ωστόσο η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους συνέχισε από εκεί που σταμάτησε το πρώτο ημίχρονο και στο 22’ έπιασε το +8 (31-39). Κάπου εκεί ξύπνησε και πάλι η Φενέρ. Η ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς με 8-2 επιμέρους πλησίασε σε απόσταση ενός καλαθιού (39-41) στα μισά της τρίτης περιόδου. Οι συνεχόμενες βολές από τους Καλάθη και Λαπροβίτολα έδωσαν και πάλι ένα μικρό μαξιλαράκι στην ισπανική ομάδα, που στο 28’ προηγήθηκε με 41-47. Οι Τούρκοι απάντησαν με σερί 7-0 για να ξαναπάρουν μετά από ώρα το προβάδισμα (48-47), πριν η τρίτη περίοδος ολοκληρωθεί στο 48-49 με καλάθι του Σμιτς.

Εξαιρετικά πρώτο μισά στην τελευταία περίοδο από την Μπαρτσελόνα. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να διατηρούν σταθερά ένα μικρό προβάδισμα, με τον Χίγκινς να φέρνει το 55-61 στο 35’. Επτά συνεχόμενοι πόντοι του Γκούντουριτς έβαλαν ξανά μπροστά την Φενέρμπαχτσε με 62-61. Η ευστοχία στις βολές έμοιαζε να φέρνει τους Καταλανούς μια ανάσα από τη νίκη. Ο Ντέιβις έκανε το 66-70, 1:51 πριν το τέλος. Αμέσως ο Χένρι ευστόχησε σε τρίποντο και έφερε το ματς στον πόντο (69-70). Οι βολές των Χέις και Μίροτιτς έκαναν το σκορ 69-74, 1:04 πριν το τέλος. Με τους Βέσελι και Μπούκερ η Φενέρ κατάφερε να ισοφαρίσει σε 74-74 στα 6”. Ο Μίροτιτς πήρε την τελευταία επίθεση, η άμυνα ήταν πολύ καλή, αλλά βρήκε τον τρόπο να ευστοχήσει και να δώσει στην Μπαρτσελόνα τη νίκη με 74-76.

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 29-35, 48-49, 74-76