Η Φενέρμπαχτσε έδειξε τα “δόντια” της πριν αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό, καθώς επιβλήθηκε της Μπασκόνια και επικράτησε με 96-76. Τέταρτη σερί νίκη για τους Τούρκους, που βρίσκουν ρυθμό.

Η Φενέρ πραγματοποίησε την καλύτερη εμφάνιση εμφάνιση της για τη φετινή σεζόν και δεν δυσκολεύτηκε να επικρατήσει της Μπασκόνια με 96-76. Η τουρκική ομάδα πραγματοποίησε μάλιστα ρεκόρ στις ασίστ, ενώ οι 96 πόντοι που πέτυχε είναι η καλύτερη φετινή της επίδοση επιθετικά.

Η ομάδα του Ιγκόρ Κοκόσκοφ μάλιστα με αυτό το +20 κάλυψε και τη διαφορά 18 πόντων με την οποία είχε ηττηθεί από τη Μπασκόνια στον πρώτο γύρο (86-68). Την Παρασκευή (15/1) η Φενέρ θα υποδεχτεί τον Παναθηναϊκό, έχοντας πολύ καλή ψυχολογία μετά τη σημερινή της εμφάνιση που συνδυάστηκε με την τέταρτη συνεχόμενη νίκη της.

Ο Νάντο Ντε Κολό ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης πετυχαίνοντας 27 πόντους, ενώ και ο Γιαν Βέσελι με 17 συνέβαλε τα μέγιστα στη νίκη των γηπεδούχων. Από πλευράς ηττημένων οι Άλεκ Πίτερς και Ζόραν Ντράγκιτς με 15 και 12 πόντους αντίστοιχα ήταν αυτοί που ξεχώρισαν.

Στο πρώτο δεκάλεπτο η Φενέρ μπήκε πιο έτοιμη υπερέχοντας σε ευστοχία αλλά και δημιουργία και έφτασε στο +10, έχοντας «ζεστό» τον Γιαν Βέσελι που έγινε «διψήφιος» πριν το τέλος της πρώτης περιόδου (28-18). Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Μπασκόνια με τους Χένρι και Ντραγκιτς μπροστάριδες, πέρασε στην αντεπίθεση και βελτιώνοντας τα ποσοστά της από τα 6.75 μπόρεσε και μείωσε μέχρι και στον πόντο (38-37). Οι γηπεδούχοι όμως ήταν αναμφίβολα πιο συγκεντρωμένοι στο παιχνίδι και εκμεταλλευόταν και το παραμικρό λάθος των φιλοξενούμενων, με αποτέλεσμα μέχρι την ανάπαυλα να ανεβάσει και πάλι τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (51-41).

Η Φενέρ με τον Ντε Κολό να είναι εξαιρετικός διεύρυνε το προβάδισμα της στο +16 μέχρι τα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου (63-49), ενώ λίγο αργότερα με τους Πιέρ και Μπράουν προηγήθηκε ακόμα και με 20 πόντους. Ο Ντράγκιτζ ήταν ο μόνος που πάλευε σε αυτό το δεκάλεπτο, με την Μπασκόνια να έχει αρκετά προβλήματα τόσο στο σκοράρισμα όσα και αμυντικά, με το δεκάλεπτο να λήγει 75-56.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο με τους Βέσελι και Ντε Κολό να είναι ασταμάτητοι, η ευστοχία της Φενέρ συνεχιζόταν, ενώ η τουρκική ομάδα είχε μεγάλη υπεροχή σε ασίστ βγάζοντας εκπληκτικές συνεργασίες. Ντράγκιτς και Πολονάρα προσπαθούσαν να αντεπιτεθούν, όμως δεν είχαν την απαραίτητη υποστήριξη από τους συμπαίκτες τους. Οι γηπεδούχοι ήταν πραγματικά εκπληκτικοί ακόμα και με τη μεγάλη διαφορά που είχαν αποκτήσει. Με ωραίο μπάσκετ, σωστές επιλογές στην επίθεση μέσα από δουλεμένες συνεργασίες, δεν άφησαν το περιθώριο στους αντιπάλους τους να επιστρέψουν στο παιχνίδι, φτάνοντας τελικά σε μια μεγάλη νίκη με 96-76.

Τα δεκάλεπτα: 28-18, 51-41, 75-56, 96-76