Η Φενέρμπαχτσε είχε σε καταπληκτικό βράδυ τον Νάντο Ντε Κολό (24 πόντοι, 7 ασίστ) επικράτησε της Ζενίτ και έφτασε στις εννέα συνεχόμενες νίκες στην Euroleague.

Με αυτό το αποτέλεσμα η Φενέρ ανέβηκε στο 14-10, την ώρα που η Ζενίτ με την τρίτη συνεχόμενη ήττα της στην Euroleague έπεσε στο 13-9.

Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν οι Νάντο Ντε Κολό (24π., 7ασ.), Γιαν Βέσελι (16π.) και Μάρκο Γκούντουριτς (19π., 6ρ.).

Από την άλλη πλευρά, ξεχώρισαν οι Ουίλ Τόμας (21π., 6ρ.), Κέι Σι Ρίβερς (14π.) και Κέβιν Πάνγκος (10π., 7ασ.).

Πολύ ισορροπημένο το πρώτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να είναι συνεχώς κοντά στο σκορ. Η μεγαλύτερη διαφορά που είδαμε στην αρχή ήταν στο 11-7 της Ζενίτ στο τρίτο λεπτό. Εξαιρετικά εύστοχες και οι δύο και με πρωταγωνιστές τους Ντε Κολό και Τόμας μας χάρισαν μία εντυπωσιακή πρώτη περίοδο, η οποία έληξε ισόπαλη στους 25 πόντους.

Παρόμοιο το σκηνικό και στην δεύτερη περίοδο. Η Φενέρ όμως κατάφερε να έχει σταθερά κεφάλι στο σκορ από το 15’ και μετά, χάρη κυρίως στον Ντε Κολό, ο οποίος είχε 15 πόντους στην ανάπαυλα. Το προβάδισμα των Τούρκων έφθασε μέχρι και το +6 (47-41) λίγο πριν το ημίχρονο.

Mε την έναρξη του δευτέρου μέρους, οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο του αγώνα και με κάποια ξεσπάσματα προσπάθησαν να ξεφύγουν. Κατάφεραν με συνεχόμενους πόντους από Βέσελι και Ουλανόβας να προηγηθούν με 66-58 στο 29ο λεπτό. Ωστόσο, η Ζενίτ με επτά αναπάντητους πόντους του Μπάρον μείωσε την διαφορά στην ελάχιστη τιμή της (66-65).

Οι Ρώσοι δεν έμειναν εκεί, αλλά πήραν και το προβάδισμα με 74-69 στο 34’. Εκεί όμως η Φενέρ έβγαλε αντίδραση και με μπροστάρη τον Ντε Κολό «καθάρισε» το παιχνίδι. Με ένα επιμέρους σκορ 17-1 προηγήθηκε με 86-75, 2:48 πριν το τέλος. Κάπου εκεί κρίθηκε η αναμέτρηση.

Τα δεκάλεπτα: 25-25, 47-43, 66-65, 92-84