Ο ορισμός του Σάσα Πουκλ στο Game 2 του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ με την Ρεάλ στην Μαδρίτη έχει ιδιαίτερο παρασκήνιο, καθώς με τον Σλοβένο διαιητή οι «πράσινοι» δεν έχουν κερδίσει σε κανένα εκτός έδρας παιχνίδι τους!

Η πρώτη αναμέτρηση στο «WiZink Center» της Μαδρίτης άφησε πικρή γεύση για τους παίκτες του Ρικ Πιτίνο οι οποίοι δεν κατάφεραν να κάνουν το πολυπόθητο break, αλλά ηττήθηκαν στις λεπτομέρειες (75-72). Λεπτομέρειες οι οποίες είχαν να κάνουν τόσο με λάθη της ομάδας-παικτών όσο και με κρίσιμες διαιτητικές αποφάσεις που στο φινάλε του αγώνα αδίκησαν τους Κυπελλούχους Ελλάδος.

Πλέον, στο «πράσινο στρατόπεδο» επικεντρώνονται στο Game 2 της σειράς με την ισπανική ομάδα, σε ένα παιχνίδι στο οποίο θα συναντήσουν έναν πολυσυζητημένο διαιτητή. Ο λόγος για τον Σάσα Πουκλ, τον Σλοβένο ρέφερι για τον οποίο οι «πράσινοι» έχουν εκφράσει αρκετές φορές παράπονα στο παρελθόν.

Ο Πουκλ εμφανίζεται σε αγώνα του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ μόλις για δεύτερο ματς την φετινή σεζόν στο οποίο το «τριφύλλι» ηττήθηκε (78-62 από την Αναντολού Εφές), όπως μάλιστα συνέβη σε κάθε εκτός έδρας παιχνίδι του με τον Σλοβένο στην διαιτητική τριπλέτα!

Συνολικά, ο Πουκλ έχει διαιτητεύσει 17 αγώνες του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ ο οποίος στο σύνολο τους έχει κερδίσει μόλις τρεις φορές, με το ποσοστό του να εκμηδενίζεται στα ματς μακριά από το ΟΑΚΑ όταν και μετρά 0/9. Αποτυπωμένη η ήττα από την Μπασκόνια στην Βιτόρια με το μη καταλογισθέν φάουλ στον Νίκο Παππά.

Όσον αφορά, τέλος, τον πρώτο διαιτητή του αγώνα, Γερμανό Ρόμπερτ Λοτερμόζερ, οι «πράσινοι» έχουν επίσης αρνητικό ποσοστό με 2/12 νίκες κόντρα σε Μπασκόνια και Νταρουσάφακα.