Η Φενερμπαχτσέ έκανε επίδειξη δύναμης στη Ζάλγκιρις, συντρίβοντάς την με σκορ 76-43. Κορυφαίοι για τους δευτεραθλητές Ευρώπης ήταν οι Νίκολα Κάλινιτς με 16 πόντους, ενώ είχε την πολύτιμη βοήθεια των Μαμχούτογλου (13π.) και Γκούντουριτς (12π.). Οι Τούρκοι έκαναν το 1-0 στη σειρά και δείχνουν πως είναι τ’απόλυτο αφεντικό

Πολύ σκληρό ήταν το πρώτο δεκάλεπτο ανάμεσα στις δύο ομάδες. Η Ζάλγκιρις είχε κλείσει πολύ καλά τη ρακέτα της, απενεργοποιώντας πλήρως τον Γιαν Βέσελι, όμως και ο Ντέιβις ήταν εκτός κλίματος αγώνα. Ευτυχώς για τους γηπεδούχους οι Κάλινιτς και Ντατόμε έδωσαν πολύτιμες λύσεις στην επίθεση και το 15-13 ήταν κυρίως έργο δικό τους.

Μάλιστα ο Σέρβος φόργουορντ ήταν άλυτος γρίφος για την άμυνα των Λιθουανών, δείχνοντας πως έχει μεγαλώσει σαν παίκτης. Στην εξίσωση του ματς είχε μπει και Μοχάμεντ Άλι και το 28-19 σήμανε συναγερμό στη Ζάλγκιρις. Μάλιστα η διαφορά ολοένα και μεγάλωνε για τους Τούρκους, που είχαν βρει ρυθμό σ’άμυνα κι επίθεση. Ο Γιασικεβίτσιους φώναζε, όμως οι παίκτες αδυνατούσαν να τον ακούσουν. Το 38-21 τα έλεγε όλα και ουσιαστικά η αναμέτρηση, είχε ήδη κριθεί.

Η τρίτη περίοδος ήταν μικρογραφία της πρώτης. Η Φενέρ έπαιζε πολύ άνετα στο παρκέ, ενώ η Ζάλγκιρις έμοιαζε παραδομένη στις ορέξεις της αντιπάλου της. Πιθανότατα ο Σάρας φαινόταν να έχει αποδεχθεί τη μοίρα του,α φού δεν είχε τις συνήθεις εκρήξεις προς τους παίκτες του. Το 59-35 ύστερα από 30 λεπτά αποτύπωνε ξεκάθαρα τι βλέπαμε στον αγωνιστικό χώρο.

Το τελευταίο δεκάλεπτο δεν είχε μεγάλο ενδιαφέρον, καθώς ήταν φανερό ότι και οι δύο ομάδες, ήδη έκαναν τα πλάνα τους για την δεύτερη μάχη, που θα γίνει την Πέμπτη. Το τελικό 76-43, δεν αφήνει κανένα περιθώριο αμφισβήτησης της τουρκικής κυριαρχίας.

Τα δεκάλεπτα: 15-13, 28-21, 59-35, 76-43