Ο Ολυμπιακός θυμίζοντας την ομάδα που εντυπωσίασε το πρώτο δίμηνο της σεζόν, πέρασε σαν σίφουνας από την Πονγκόριτσα, κερδίζοντας την Μπούντουτσνοστ με σκορ 76-89. Μετά από καιρό κυριαρχικός ήταν ο Νίκολα Μιλουτίνοφ με 15 πόντους και 12 ριμπάουντ, ενώ πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης ήταν ο Γιώργος Πρίντεζης με 19 πόντους. Οι Πειραιώτες ανέβηκαν στην έβδομη της κατάταξης και πλέον κρατούν την τύχη στα χέρια τους, όσον αφορά την παρουσία τους στα playoff της Euroleague.

Εκρηκτικό ήταν το ξεκίνημα των Πειραιωτών. Η ελληνική ομάδα στο πρώτο πεντάλεπτο ήταν αλάνθαστη στην επίθεση και το 4-15 ήταν ενδεικτικό. Οι γηπεδούχοι βέβαια στη συνέχεια έκαναν την αντεπίθεσή τους και με τον Κόουλ να πιάνει ρυθμό γρήγορα μείωσε σε 13-15. Η επιστροφή στο παρκέ του Μιλουτίνοφ ήταν καταλυτική, ενώ η αποτελεσματικότητα του Πρίντεζη, έκαναν τον Ολυμπιακό να πετύχει 27 πόντους στο δεκάλεπτο και να δείχνει ζεστός στην επίθεση.

Οι ερυθρόλευκοι συνέχισαν να είναι εκπληκτικά εύστοχοι από την περιφέρεια (6/9 τριπ.), με τους Μάντζαρη, Τουπάν και Βεζένκοφ να δείχνουν πως αξίζουν περισσότερο χρόνο συμμετοχής. Οι γηπεδούχοι αδυνατούσαν να παρακολουθήσουν τους αντιπάλους τους και το μόνο που κατάφερναν είναι να μένουν κοντά στο σκορ ελέω Τζάκσον. Φυσικά ο Ολυμπιακός φαινόταν πολύ δυνατός για τα δόντια των γηπεδούχων και με τον Μιλουτίνοφ κυρίαρχο και στις δύο ρακέτες το 34-51 δεν έκανε σε κανέναν εντύπωση.

Η τρίτη περίοδος απλά επιβεβαίωσε την κυριαρχί των φιλοξενούμενων. Ο Ολυμπιακός έχοντας τον Μιλουτίνοφ σε beast mode και τον Βεζένκοφ ευχάριστη έκπληξη, κράτησε την υπέρ του διαφορά σε υψηλά επίπεδα, ενώ ο Σπανούλης όποτε χρειάστηκε έφτιαξε τους συμπαίκτες του με όμορφες πάσες. Το 53-73 αποτύπωνε τη διαφπρά των δύο συλλόγων στο παρκέ και οι Πειραιώτες βάδιζαν ολοταχώς προς την 13η νίκη τους στην Euroleague.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα. Ο Ολυμπιακός δεν παιδεύτηκε να κρατήσει την υπέρ του διαφορά, με τους Μαυροβούνιους να προσπαθούν, αλλά να μην μπορούν να μειώσουν τη διαφορά. Το τελικό 76-89 είναι δίκαιο σκορ και πλέον η ελληνική ομάδα κοιτάζει τη δύσκολη συνέχεια στην Ευρώπη.

Τα δεκάλεπτα: 21-27, 34-51, 53-73, 76-89