Η Ζαλγκίρις υποδέχτηκε την Βαλένθια για τη 19η “στροφή” της Euroleague με τη δεύτερη να γνωρίζει την ήττα στη Λιθουανία με 86-82 τελικό σκορ.

Η ομάδα του Σαρούνας Γιασκεβίτσιους είχε κορυφαίο τον Αξέλ Τουπάν με 18 πόντους και ακολούθως άλλους παίκτες να φτάνουν τα διψήφια. Στον αντίποδα, για την ομάδα της Βαλένθια ο Τίμπορ Πλάις ξεχώρισε με 20 πόντους. Ο Έρικ Γκριν ήταν εξαιρετικός με 17 πόντους, όμως οι εμφανίσεις τους πήγαν τελικά… στράφι.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι στο παρκέ από την αρχή για να πάρουν τη νίκη και αυτό έκαναν. Έτσι στο πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα το οποίο “έκλεισε” με 26-19 έκαναν μια εκπληκτική εμφάνιση και μπόρεσαν να πάρουν σημαντικό προβάδισμα. Σε παρόμοιο κλίμα συνέχισαν και μέχρι το τέλος του ημιχρόνου κι έτσι μπόρεσαν να προηγηθούν στους +16 για να πάνε στ’ αποδυτήρια με το σκορ να δείχνει 47-31.

Μετά την επιστροφή για το δεύτερο μέρος του αγώνα, οι “νυχτερίδες” φάνηκαν να… βρίσκουν τον εαυτό τους και σε μια περίοδο με επιμέρους σκορ 16-26, μπόρεσαν να μειώσουν τη διαφορά και να ξαναμπούν στο παιχνίδι δείχνοντας πως δεν τα παρατάνε εύκολα. Όμως η ομάδα του Σάρας, είχε άλλα πλάνα για το τέλος και ανεβάζοντας “στροφές” έκανε ξεκάθαρες τις προθέσεις της. Δεν ήταν καθόλου εύκολο να επικρατήσει, βρέθηκε μια “ανάσα” από την ανατροπή όμως οι Ισπανοί δεν άντεξαν την πίεση κι έτσι το τελικό 86-82, έδωσε μια ακόμα νίκη στη Ζαλγκίρις, η οποία κλείνει τη “διαβολοβδομάδα” με χαμόγελα.

Τα δεκάλεπτα: 26-19, 47-31, 63-57, 86-82