Δεν είχε αντίπαλο η Μπασκόνια, καθώς στον ισπανικό εμφύλιο επικράτησε με χαρακτηριστική ευκολία της Ρεάλ Μαδρίτης με 105-75 και δείχνει να συνέρχεται αγωνιστικά. Κορυφαίος για τους γηπεδούχους ήταν ο Ροντρίγκ Μπομπουά με 15 πόντους, ενώ εξαιρετικοί ήταν οι Χουέρτας και Γκρέιντζερ με 13 και 12 πόντους αντίστοιχα. Για τους μερένχες αυτός που διασώθηκε ήταν ο Λούκα Ντόντσιτς με 18 πόντους.

Στο πρώτο δεκάλεπτο δεν μπορούμε να ξέρουμε τι ειπώθηκε ανάμεσα στους παίκτες της Ρεάλ Μαδρίτης, αλλά το να ξεκινάς με 14-2  σ΄εκτός έδρας αναμέτρηση δεν είναι ότι πιο φυσιολογικό. Η Μπασκόνια με τους Μπομπουά και Τίμμα να πυροβολούν από την περιφέρεια, ήταν μπροστά με 27-5, πριν οι φιλοξενούμενοι μεώσουν κάπως τη διαφορά (36-17).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η κατάσταση χειροτέρεψε ακόμα περισσότερο για τους Κυπελλούχους Ισπανίας, οι οποίοι έπαιζαν άμυνα με τα μάτια. Δεν υπάρχουν πολλά πράγματα να προσθέσουμε, όταν η διαφορά είναι τόσο μεγάλη και ο μόνος Μαδριλένος, που στέκεται στο ύψος του είναι ο δαιμόνιος Λούκα Ντόντσιτς. Το πρώτο ημίχρονο μ’αυτά και μ’αυτά ολοκληρώθηκε με σκορ 64-44 με τους Βάσκους να κάνουν πάρτι.

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε με τον Ρούντι Φερνάντεζ να έχει δύο στα δύο τρίποντα και να ρίχνει τη διαφορά στους 14 πόντους (64-50). Ο Μαρτίνεζ κάλεσε αμέσως τάιμ-αουτ, καθώς οι παίκτες του είχαν χαλαρώσει επικίνδυνα. Ο Χουέρτας μπαίνοντας στον αγωνιστικό χώρο τακτοποίησε την ομάδα και με δύο δίποντα και δύο ασίστ, επανέφερε τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους (72-51). Ο Λάσο όσο και να παιδευόταν λύση στα μετόπισθεν δεν βρήκε ποτέ κι έτσι η τρίτη περίοδο έληξε με τη διαφορά να είναι στο + 25 ( 85-63) για την Μπασκόνια.

Τα τελευταία δέκα λεπτά είχαν καθαρά διαδικαστικό χαρακτήρα, αφού ο νικητής είχε κριθεί με τους Βάσκους να πανηγυρίζουν για το δεύτερο θετικό αποτέλεσμα στη φετινή Euroleague.

Τα δεκάλεπτα: 36-17, 64-44, 88-63, 105-75