Ντέρμπι μόνο στα χαρτιά! Η Άλμπα κατάφερε να προβάλλει αντίσταση κόντρα στην Μπάγερν, μόνο όμως για 10 λεπτά και έτσι η ομάδα του Τρινκιέρι πήρε την άνετη νίκη, σημειώνοντας την πρώτη της επιτυχία στην φετινή διοργάνωση.

Το ματς

Από νωρίς είχε τον έλεγχο του αγώνα η Άλμπα, πηγαίνοντας τη διαφορά στο +7 (17-10). Η Μπάγερν αντέδρασε (17-15), αλλά οι γηπεδούχοι απάντησαν, κλείνοντας την πρώτη περίοδο μπροστά (27-21).

Η ομάδα του Ρενέσες είχε το προβάδισμα (29-23), μέχρι το 12’, με τους Βαυαρούς να πατούν το… γκάζι και να εξαφανίζονται. Οι παίκτες του Τρινκιέρι έκαναν ένα σερί 16-0, πηγαίνοντας αρχικά στο +10 (29-39), με τον Μπρέι να εκτοξεύει τη διαφορά ακόμη και στο +19 (33-52), με τον Σίβα να μειώνει σε 36-52.

Το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε και στην τρίτη περίοδο, με την Μπάγερν να είχε τον απόλυτο έλεγχο (47-67) και να την κλείνει στο +17 (54-71). Το… πάρτι των παικτών του Τρινκιέρι δεν σταμάτησε ούτε στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τη νίκη να έρχεται με το τελικό 72-90.

Τα δεκάλεπτα: 27-21, 36-52, 54-71, 72-90