Φοβερή και τρομερή η Παρτιζάν του Ζέλικο Ομπράντοβιτς, έφυγε με τεράστιο διπλό από την Πόλη, επιστρέφοντας από το -17 απέναντι στην Αναντολού Εφές (97-84) και μπαίνει σε… mood πλέι οφ. Τρέχουν και δεν φτάνουν οι πρωταθλητές Ευρώπης, που έμπλεξαν για τα καλά!

Διπλό οκτάδας πήρε η καλοστημένη ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς στην Κωνσταντινούπολη, ένα αποτελέσμα που είναι ικανό να αλλάξει πολλά στον «χάρτη» της οκτάδας. Με δεδομένο το πολύ δύσκολο πρόγραμμα που έχει μπροστά της η Παρτιζάν γνώριζε πως για να φτάσει στα πλέι οφ χρειαζόταν σπουδαίες νίκες και ακριβώς μια τέτοια πέτυχε στο “Sinan Erdem”. Οι Σέρβοι επέστρεψαν από το -17 στην 1η περίοδο, βρήκαν πολλούς επιθετικούς πρωταγωνιστές, έπαιξαν κατά διαστήματα πολύ αποτελεσματική άμυνα και πήγαν στο 16-13, για να κάνουν ένα αποφασιστικό βήμα για την postseason.

Αντιθέτως, η back-to-back πρωταθλήτρια Ευρώπης δεν εκμεταλλεύτηκε την νίκη που έκανε πριν από 48 ώρες απέναντι στη Ρεάλ Μαδρίτης, αλλά και το εντυπωσιακό ξεκίνημά της και υποχώρησε στο 14-15. Με την ήττα αυτή η Εφές έχασε σημαντικό έδαφος στο… κυνήγι της οκτάδας, παρά το γεγονός πως τα παιχνίδια που της μένουν είναι στα μέτρα της.

Για να φτάσουν σε αυτό το διπλό οι φιλοξενούμενοι χρειάστηκαν πέντε παίκτες τους να φτάσουν σε διψήφιο αριθμό πόντω. Ο Ματίας Λεζόρ ήταν φόβητρο στη ρακέτα (17 πόντοι, 7 ριμπάουντ), ο Ζακ ΛεΝτέι έκανε εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο (16 πόντοι), ο Τζέιμς Νάναλι ήταν σταθερός (16π.) και ο Αλέκσα Αβράμοβιτς βγήκε στην επιφάνεια ως game changer (14π.). Αυτός, όμως, που… πήρε στην πλάτη του την Παρτιζάν στην τελική ευθεία ήταν ο Κέβιν Πάντερ. Ο άλλοτε σκόρερ του Λαυρίου, της ΑΕΚ και του Ολυμπιακού είχε 19 πόντους ένα απίθανο σερί στην 4η περίοδο και «σφράγισε» το διπλό.

Στην αντίπερα όχθη, ο Ουίλ Κλάιμπερν είχε 22 πόντους και 8 ρμπάουντ, ο Ελάιζα Μπράιντ μέτρησε 16 πόντους (5/11 σουτ) και ο Βασίλιε Μίσιτς 14 πόντους, αλλά με 2/8 τρίποντα και 4 λάθη. Στα… ρηχά ο Σέιν Λάρκιν με 9π., 0/3 τρίποντα και 3 λάθη.

Με κεκτημένη ταχύτητα η κυρίαρχη Εφές στο ξεκίνημα

Η Αναντολού Εφές μπήκε στο παρκέ με φόρα μετά την νίκη της επί της Ρεάλ Μαδρίτης και έφτασε νωρίς σε διψήφιο προβάδισμα (17-6 στο 6′ με 8π. του Ελάιζα Μπράιαντ). Την ίδια ώρα, οι Σέρβοι είχαν 0/4 τρίποντα και 3 λάθη στο ξεκίνημα. Μάλιστα, το τουρκικό σερί πήγε στο 10-0 και η διαφορά το +17 μετά την επιβλητική αρχή των πρωταθλητών Ευρώπης (23-6 στο 8′), προτού ολοκληρωθεί η 1η περίοδος με σκορ 23-11.

Εντυπωσιακό comeback της Παρτιζάν με απολαυστικό ΛεΝτέι

Οι γηπεδούχοι έμοιαζαν αποφασισμένοι να «καθαρίσουν» το παιχνίδι, αλλά η καλοκουρδισμένη «μηχανή» του Ζέλικο Ομπράντοβιτς… απάντησε γρήγορα. Ο «Ζοτς» ακούμπησε την μπάλα στους ψηλούς του και η διαφορά μειώθηκε σε χρόνο dt (30-29 στο 15′). Μάλιστα, με τον απολαυστικό Ζακ ΛεΝτέι να μετράει 14π. οι φιλοξενούμενοι ανέτρεψαν την εις βάρος τους κατάσταση (32-33 στο 17′) και «έκλεισαν» το ημίχρονο μπροστά στο σκορ (37-39 στο 20′). Είναι χαρακτηριστικό πως η Παρτιζάν μέτρησε 28π. στη 2η περίοδο παρά τα 1/7 τρίποντά της στο πρώτο μέρος και έφερε… τούμπα το ματς.

Οριακό παιχνίδι και… μεγάλη μάχη στην Πόλη

Το ντέρμπι συνεχίστηκε στην Πόλη και στην επανάληψη με το δίδυμο Μίσιτς – Μπράιαντ να… κουβαλάει τους Τούρκους και τον Αλέκσα Αβράμοβιτς να φέρνει νέα ισορροπία (52-52 στο 25′). Το ματς ήταν «μία σου και μία μου», με δεδομένο το υψηλό διακύβευμα και το φόντο των πλέι οφ και κανείς δεν μπορούσε να ξεφύγει (55-55 στο 27′ και 64-63 στο 30′). Πάντως, ο Αβράμοβιτς είχε μετατραπεί σε “X-Factor” της Παρτιζάν (12π. με 5/8 εντός πεδιάς), ενώ ο Ουίλ Κλάιμπερν «άγγιζε» το double – double, όντως πολύ ανεβασμένος στο 3ο δεκάλεπτο (15 πόντοι με 3/4 τρίποντα και 7 ριμπάουντ).

Σερβική παράσταση και διπλό οκτάδας στο “Sinan Erdem”

Το 4ο τρίποντο του Κλάιμπερν πανηγυρίστηκε έξαλλα στο “Sinan Erdem” (70-67 στο 32′), αλλά η τρομερή Παρτζιάν με δυο «βόμβες» από τους Τζέιμς Νάναλι – Κέβιν Πάντερ διαμόρφωσε νέα δεδομένα (72-77 στο 34′) και ανάγκασε τον Αταμάν να πάρει τάιμ άουτ. Αμέσως μετά, ο Μπράιαντ βρήκε σίδερο και ο Πάντερ έστειλε για πρώτη φορά τους Σέρβους στο +8 (72-80 στο 35′). Το άγχος είχε κάνει την εμφάνισή του, οι Τούρκοι δεν μπροούσαν να βρουν σκορ και με 2/2β. ο Πάντερ πήγε το ματς πρώτα στο +10 (72-82 στο 36′) και μετά στο +13 (72-85 στο 37′), ύστερα από ένα εκπληκτικό σόου των φιλοξενούμενων. Ενδεικτικό της άμυνας της ομάδας του «Ζοτς» ήταν πως σε 5′ η Εφές έχασε… κάθε επαφή με το καλάθι, με το σερβικό σερί να φτάνει το 16-0 (72-87 στο 37′) και να «καθαρίζει» τον αγώνα. Έτσι, η Παρτιζάν πήρε ένα διπλό οκτάδας στην Πόλη, ένα αποτελέσμα που την φέρνει ακόμα πιο κοντά στην είσοδο στα πλέι οφ και βάζει τρομερούς μπελάδες στους back – to – back πρωταθλητές Ευρώπης (84-97).

Τα Δεκάλεπτα: 23-11, 37-39, 64-63, 84-97.