Η Φενέρμπαχτσε έκανε το 4Χ4 στην Euroleague νικώντας και τη Βαλένθια (79-77). «Τράβηξε» στο σκοράρισμα η αμερικανική τριπλέτα του Δημήτρη Ιτούδη (Ουίλμπεκιν, Μότλεϊ, Χέις), κομβικός στην 4η περίοδο ο Νικ Καλάθης.

Ούτε η ανεβασμένη Βαλένθια, που ερχόταν από το διπλό στην έδρα της πρωταθλήτριας Ευρώπης, Αναντολού Εφές και βρέθηκε στο +13 στη 2η περίοδο στην “Ulker Sports Arena” μπόρεσε να σταματήσει το… τρένο του Δημήτρη Ιτούδη. Η «Φενέρ» έκανε το 4-0 στη regular season και παραμένει αήττητη, με τις «νυχτερίδες» να της βάζουν δύσκολα (1-3 ρεκόρ).

Ο Νικ Καλάθης δεν ήταν εύστοχος για τρεις περιόδους, αλλά στο 4ο δεκάλεπτο έβαλε 5π. σε κομβικό σημείο και έδωσε στην ομάδα του ό,τι ακριβώς χρειαζόταν. Για άλλο ένα βράδυ ο Έλληνας πλέι μέικερ ήταν εκ των πρωταγωνιστών μετρώντας 8 πόντους, 3 ριμπάουντ, 7 ασίστ και 1 κλέψιμο. Δίπλα στον Καλάθη βρέθηκε και η… αμερικανική τριπλέτα της «Φενέρ», που «κουβάλησε» στο σκοράρισμα με 20 πόντους του Σκότι Ουίλμπεκιν, 17π. του Νάιτζελ Χέις και 16π. του Τζόναθαν Μότλεϊ. Πολύ σημαντικός ήταν στο τέλος και ο Μάρκο Γκούντουριτς, που μέτρησε 10 πόντους. Έτσι, η ανατροπή ήρθε και η τουρκική ομάδα συνεχίζει με το απόλυτο.

Με… φόρα από την νίκη επί της Εφές η Βαλένθια

Η Βαλένθια μπήκε με… φόρα από την νίκη της επί της Εφές και ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι, έχοντας 4/6 τρίποντα από νωρίς (9-16 στο 5′). Μάλιστα, ο περιορισμός του Νικ Καλάθη στα πρώτα λεπτά έφερε τους φιλοξενούμενους κοντά σε διψήφια προβαδίσματα (14-23 στο 8′), με τον Σκότι Ουίλμπεκιν να… μαζεύει κάπως τα πράγματα (7π.) για την αήττητη Φενέρμπαχτσε (20-25 στο 10′).

Απόλυτη ισπανική υπεροχή στο πρώτο μέρος

Οι «νυχτερίδες» συνέχισαν να… βομβαρδίζουν τα αντίπαλα καλάθια και με 50% τρίποντο έφτασαν στο +13 (20-33 στο 12′), «παγώνοντας» για λίγο την “Ulker Sports Arena”. H second unit του Δημήτρη Ιτούδη μείωσε με ένα 8-0 (28-33 στο 17′), αλλά οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν το «πάνω χέρι» (28-40 στο 18′ και 34-43 στο 20′), καθώς η front line τους δεν… αστειευόταν (8π. ο Μπόγιαν Ντούμπλιεβιτς, 7π. ο Βίκτορ Κλαβέρ). Από την άλλη, ο Δημήτρης Ιτούδης προβληματιζόταν με την αμυντική συνέπεια της ομάδας του, αλλά και το 18% πίσω από τα 6,75μ. (3/16 3π.).

«Όργια» Ουίλμπεκιν και ανατροπή δεδομένων

Στην επανάληψη τα πράγματα ήταν πολύ διαφορετικά και αυτό φάνηκε από τα πρώτα λεπτά του 3ου δεκαλέπτου. Η «Φενέρ» έβγαζε ενέργεια στην άμυνα και με σκορ των Αμερικανών της (Ουίλμπεκιν, Χέις, Μότλεϊ) μείωσε (44-45 στο 23′), σε ένα σημείο που η Βαλένθια έμοιαζε να μην μπορεί να ματσάρει την προσπάθεια των γηπεδούχων. Ταυτόχρονα, το μάτι του Ουίλμπεκιν… γυάλιζε και δυο τρίποντα του έμπειρου γκαρντ ήταν αρκετά για να ανατρέψουν την κατάσταση (50-47 στο 24′ με τον ίδιο να φτάνει τους 20 πόντους). Οι παίκτες του Ιτούδη ένιωθαν πιο άνετα πάνω στο παρκέ και μια νέα «βόμβα» του Γκούντουριτς τους πήγε στο +7 (58-51 στο 27′). Ωστόσο, η ισπανική ομάδα δεν… παράτησε τα όπλα και χάρη στον 36χρονο Σαμ Βαν Ρόσομ δεν άφησε το ματς να «ξεφύγει» πλήρως (60-58 στο 30′).

Κομβικός ο Καλάθης, το «τελείωσε» ο Γκούντουριτς

Το παιχνίδι παρέμεινε αμφίρροπο στην 4η περίοδο (67-64 στο 34′ μετά το γκολ – φάουλ του Λόπεζ – Αροστέγκι) και ο Καλάθης έδωσε «μαξιλαράκι» στους Τούρκους με ένα σημαντικό τρίποντο στο 35′ (71-64). Οι Ισπανοί «ροκάνισαν» ξανά τη διαφορά (71-68 στο 36′) και μετά το άστοχο σουτ για την ισοφάριση από τον Ντούμπλιεβιτς, ο Καλάθης ευστόχησε σε ακόμα μία κρίσιμη προσπάθεια (73-68 στο 37′). Με το ματς να… κρέμεται από μια κλωστή ο Μαυροβούνιος σέντερ και ηγέτης της Βαλένθια είχε ένα ρεσιτάλ κακών επιλογών (0/1 δίποντο, 0/2 τρίποντα, 1 λάθος), αλλά το τρίποντο του Γκούντουριτς που θα «καθάριζε» το παιχνίδι βρήκε σίδερο (39′).

Μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό ο Χάιμε Πραντίγια αστόχησε σε δυο βολές, αλλά ο Λόπεζ – Αροστέγκι «γράπωσε» το επιθετικό ριμπάουντ και οδηγήθηκε εκ νέου στη γραμμή. Από εκεί, ο πρωταθλητής Ευρώπης με την εθνική Ισπανίας μείωσε στο τρίποντο και ο Ιτούδης κάλεσε τάιμ άουτ (73-70). Με 31” για την λήξη ο Γκούντουριτς κατάφερε ό,τι δεν έκανε λίγο νωρίτερα: να βάλει δηλαδή το σουτ που θα «τελειώσει» το ματς. Ο Σέρβος διαμόρφωσε το 76-70 και η Φενέρμπαχτσε έφτασε λίγο αργότερα στο 4Χ4 (79-77).

Τα Δεκάλεπτα: 20-25, 34-43, 60-58, 79-77.

Δείτε αναλυτικά τα στατιστικά της αναμέτρησης εδώ.