Μετά από ένα καταπληκτικό παιχνίδι στην Μαδρίτη, η Ρεάλ γύρισε από το -9 και χάρη στους Ερτέλ και Γιαμπουσέλε επικράτησε της Μακάμπι Τελ Αβίβ με 72-70!

Ο Γιαμπουσέλε σκόραρε το νικητήριο καλάθι στην τελευταία επίθεση του αγώνα, ενώ ο Γάλλος γκαρντ ήταν εκείνος που φρόντισε για την ανατροπή της Ρεάλ από το -9 με επιμέρους σκορ στην τέταρτη περίοδο το 22-11!

Αυτή ήταν η έκτη διαδοχική νίκη της Ρεάλ στη διοργάνωση, φτάνοντας έτσι στο 11-2 και παραμένοντας στην κορυφή της κατάταξης. Αντίθετα η Μακάμπι γνώρισε την τρίτη της σερί ήττα πέφτοντας στο 7-6. Στην επόμενη (14η) αγωνιστική η Ρεάλ αντιμετωπίζει εκτός έδρας την Μπαρτσελόνα (10/12) στο ντέρμπι κορυφής και μία μέρα νωρίτερα η Μακάμπι υποδέχεται την Ούνικς Καζάν.

Με τον Γιαμπουσέλε να ξεκινάει ορεξάτος και να σκοράρει 7 πόντους η Ρεάλ προηγήθηκε 9-4, με τους Χανγκά και Ερτέλ να παίρνουν την σκυτάλη για το 18-8, αλλά ο Ντιμπαρτολομέου με… τετράποντο έγραψε το 20-18 της πρώτης περιόδου. Η Μακάμπι αφού ξεπέρασε γρήγορα το σοκ του -10 κατάφερε να προσπεράσει για πρώτη φορά με τρίποντο του Γουίλμπεκιν (24-25) και έχοντας καθαρό μυαλό και πίστη στο πλάνο κρατήθηκε μπροστά στο ημίχρονο με 37-38.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν στον… δικό τους ρυθμό φτάνοντας ως το 44-49 με καλάθι του Ρέινολντς στο 28’ και στο 50-59 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου με τον Μπλέιζερ να πετυχαίνει δύο τρίποντα. «Ταΐζοντας» τον Πουαριέ στη ρακέτα και ανεβάζοντας την πίεση στην άμυνα η Ρεάλ προσπάθησε να σβήσει σταδιακά τη διαφορά, όμως οι Γουίλμπεκιν και Έβανς με δύσκολες ενέργειες κράτησαν τους φιλοξενούμενους μπροστά (58-65 στο 35’).

Το τρίποντο του Ερτέλ και ο Ταβάρες με κάρφωμα έφεραν τη Ρεάλ σε απόσταση δύο πόντων, ενώ ο πρώτος με ακόμα ένα τρίποντο και ένα μακρινό μπάσιμο διαμόρφωσε το 70-67 στο 39’. Ωστόσο, με… κρύο αίμα ο Γουίλιαμς από τα 6,75μ. έγραψε το 70-70 στα 19’’ πριν το τέλος, με τον Γιαμπουσέλε να σημειώνει το νικητήριο καλάθι από κοντά στην τελευταία επίθεση του αγώνα!

Δεκάλεπτα: 20-18, 37-38, 50-59, 72-70.