Η Αναντολού Εφές πραγματοποίησε την κορυφαία της φετινή εμφάνιση, κι απέδρασε με το διπλό από το Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας. Το τελικό 79-84, είχε για κορυφαίο τον εγκέφαλο Βασίλιε Μίτσιτς (20π., 7ασ.), όμως την ειδοποιό διαφορά έκανε ο Σέιν Λάρκιν (15π.), που μίλησε στο τελευταίο δεκάλεπτο. Για τον Ολυμπιακό οι Χασάν Μάρτιν και Κώστας Σλούας, πέτυχαν από έντεκα και δέκα πόντους έκαστος.

Εντυπωσιακό ήταν το πρώτο πεντάλεπτο της αναμέτρησης και εξαιρετικά παραγωγικό. Το 12-17 ήταν μάλλον κακό για τους Πειραιώτες, αφού τ’αμυντικά πλάνο δεν λειτουργούσε καθόλου κι αυτό έδινε ψυχολογία στην Εφές, που ψάχνει ένα μεγάλο διπλό. Τουλάχιστον επιθετικά οι Πειραιώτες ήταν θετικοί, με τους Παπανικολάου και Μακίσικ να δίνουν τον τόνο. Το ματς είχε τρελό ρυθμό, οι άμυνες είχαν μείνει στ’αποδυτήρια και το 26-29 ήταν ενδεικτικό. Οι Τούρκοι ήταν εύστοχοι από την περιφέρεια, όμως από τη μεριά του ο Ολυμπιακός με ωραίες συνεργασίες, είτε κέρδιζε φάουλ, είτε σκόραρε με λέι-απ.

Η Εφές ήταν πιο τακτοποιημένη στον αγωνιστικό χώρο και μην ξεχνάμε πως για πρώτη φορά έπαιζε κομπλέ, χωρίς απουσίες. Τα τρίποντα και η είσοδος του Πλάις έκαναν τη διαφορά για τους Τούρκους (28-41), όμως ο Ζαν Σαρλ με τις τάπες και την ενέργειά του, κράτησαν τον Ολυμπιακό κοντά στο σκορ (35-41). Σ’αυτό βοήθησε και ο Βασίλης Σπανούλης με τις ώριμές του αποφάσεις, όμως ο Γάλλος άλλαξε την εικόνα των ερυθρολεύκων στα μετόπισθεν, αλλά και το μομέντουμ της αναμέτρησης. Δυστυχώς κόλλησε για περίπου δύο λεπτά η επίθεση των γηπεδούχων, η Εφές το εκμεταλλεύτηκε και το 38-44 του πρώτου εικοσαλέπτου αφήνει τα πάντα ανοιχτά.

Ο Ολυμπιακός δεν ήταν δυνατόν να ήταν σοφτ για όλο το παιχνίδι κι από τη στιγμή, που έδειξε την Εφές, το μείον έξι έγινε συν (45-44) μέσα σε δύο λεπτά. Οι Μακίσικ και Βεζένκοφ μπήκαν ορεξάτοι κι αυτό έδωσε πνοή στους συμπαίκτες τους. Η Εφές έπαιζε ατομικό μπάσκετ σε μεγάλο βαθμό, όμως ο Μίτσιτς έβρισκε τις λύσεις, ώστε η ομάδα του να είναι έστω και ορικά να έχει κεφάλι στο σκορ (50-52). Η ομάδα του Μπαρτζώκα είχε κολλήσει επιθετικά, ο Μπομπουά βρήκε χώρο να δράσει και το 50-58, έφερε μίνι-προβληματισμό στην ομάδα του Πειραιά. Τουλάχιστον τα επίπεδα ενέργειας, δεν έπεσαν και το 57-63, δεν άλλαζε κάτι επί της ουσίας. στα τελευταία έξι λεπτά. Τι κρίμα που δεν μέτρησε το buzzer beater πίσω από το κεντρο από τον ηγέτη Βασίλη Σπανούλη.

Η άμυνα του Ολυμπιακού δεν ήταν κακή, όμως τη στιγμή που χρειαζόταν καλάθι, εκανετο εύκολο λάθος. Η Εφές φυσικά και δεν θα περίμενε τον αντίπαλό της, να την πλησιάσει και με τον Λάρκιν, να βρίσκει το χέρι του, το 63-73 έγινε βαρίδι στις πλάτες των γηπεδούχων. Ο Μπαρτζώκας έψαχνε λύσεις ώστε να την κατάλληλη ισορροπία, ανάμεσα σ’άμυνα κι επίθεση, όμως τουλάχιστον απόψε το βράδυ, δεν τις βρήκε. Ξεκάθαρα ο Ολυμπιακός έδωσε τα πάντα στο παρκέ, μείωσε τη διαφορά στους τρεις πόντους (75-78), όμως ένα ριμπαουντ, μία κακή πάσα, έδωσαν τη νίκη στους Τούρκους. Η ελληνική ομάδα ήταν καταπληκτική ομάδα στο τελευταίο τρίλεπτο, όμως δεν πρόλαβε να κάνει την ανατροπή και το τελικό 79-84, ίσως να ήταν και το πιο δίκαιο αποτέλεσμα της βραδιάς.

Τα δεκάλεπτα: 26-29, 38-44, 57-63, 79-84