Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας τα χρειάστηκε χωρίς τον Μάικ Τζέιμς, όμως η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη πήρε, έστω και δύσκολα, την τρίτη συνεχόμενη νίκη της και ανέβηκε στο 5-3, αφήνοντας τους Βάσκους στο 2-4.

Χωρίς αμφιβολία ο κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Νταρούν Χίλιαρντ, ο οποίος πλήγωσε την πρώην ομάδα του. Ο Αμερικανός πέτυχε 31 πόντους με 5/6 δίποντα και 7/10 τρίποντα. Πολύ καλή παρουσία είχε ακόμη μία φορά ο Ντάνιελ Χάκετ. Ο άλλοτε γκαρντ του Ολυμπιακού σταμάτησε στους 16 πόντους, έχοντας 3 ριμπάουντ και άλλες τόσες ασίστ, κάνοντας καλή δουλειά κυρίως στην πρώτη περίοδο. 12 πόντους σημείωσε ο Τορνίκε Σενγκέλια απέναντι στην ομάδα που υπηρέτησε τα προηγούμενα έξι χρόνια.

Από την άλλη πλευρά ξεχώρισε ο Γιουσουφά Φολ. Ο θηριώδης σέντερ είχε 19 πόντους και 8 ριμπάουντ. Ο Πιέρια Χένρι, ο οποίος κουβάλησε την ομάδα του στο τέλος σταμάτησε στους 17 πόντους, ενώ από 13 πέτυχαν οι Άλεκ Πίτερς και Λούκα Βιλντόζα.

Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη ήταν πολύ καλή και στις δύο άκρες του παρκέ από τα πρώτα λεπτά και κατάφερε από το 5’ να πάρει διψήφια διαφορά.

Η Μπασκόνια έδειξε βελτιωμένη στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου, ωστόσο και πάλι η ΤΣΣΚΑ ήταν αυτή που κυριάρχησε και με πήγε με μία καλή διαφορά στο ημίχρονο.

Στην τρίτη περίοδο η κατάσταση ισορρόπησε, αλλά οι Ρώσοι διατήρησαν το μαξιλαράκι που αποκόμισαν από το πρώτο μέρος και έτσι μετά από 30 λεπτά ήταν πλέον πολύ κοντά στην νίκη.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν με φόρα στην τελευταία περίοδο, έφθασαν την διαφορά στους 15 πόντους και κάπου εκεί φάνηκε να τελειώνουν όλα. Όμως η Μπασκόνια κατάφερε να γυρίσει από το -11 στα τελευταία τρία λεπτά και να κάνει το παιχνίδι ντέρμπι.

Τα δεκάλεπτα:23-16, 47-35, 66-58, 89-86.