Σ’ένα παιχνίδι με άρωμα playoff ο Ολυμπιακός πραγματοποίησε σπουδαία εμφάνιση και με κορυφαίο τον Σάσα Βεζένκοφ (22π., 8 ριμπ., 4 κλεψ.) πήρε σπουδαία νίκη μέσα στο Καζάν επί της Ούνικς με σκορ 84-87 και διατηρήθηκε στην τρίτη θέση της κατάταξης, ύστερα από δεκατρείς αγωνιστικές στη φετινή Euroleague. Από το συγκρότημα του Γιώργου Μπαρτζώκα ξεχώρισαν επίσης οι Σλούκας (12π., 8ασ.), Λαρεντζάκης (10π.) και Φαλ (10π., 6ριμπ.). ενώ οι Ρώσοι τα περίμεναν όλα από τους Λορένζο Μπράουν (21π.) και Αιζάια Κάνααν (20π.).

Η πρώτη περίοδος δεν ήταν η καλύτερη-δυνατή για τους Πειραιώτες. Τα εύκολα λάθη ήταν αρκετά (τέσσερα), ενώ η αστοχία από την περιφέρεια των Παπανικολάου, Ντόρσεϊ και Βεζένκοφ, δημιούργησε εκνευρισμό στην ομάδα τουτ κόουτς Μπαρτζώκα. Η Ούνικς που αρέσκεται στις γρήγορες επιθέσεις, το εκμεταλλεύτηκε και με τα τρίποντα των Χεζόνια και Κάνααν, οικοδόμησε μία διαφορά της τάξεως των εφτά πόντων. Ευτυχώς η αφελής άμυνα των Ρώσων, έδωσε πολλές βολές στον Ολυμπιακό, που έκλεισε την περίοδο μόλις στο μείον τρία (20-17).

Η είσοδος του Κώστα Σλούκα συμμάζεψε την επίθεση των Πειραιωτών, που έγιναν πιο ορθολογικοί στο παιχνίδι τους. Τα λάθη περιορίστηκαν, άρα οι Ρώσοι κόλλησαν στο σετ παιχνίδι, αφού δεν τους ταιριάζει. Το συν 26-31 γράφτηκε με τρίποντο του Σλούκα, ενώ πολύτιμος ήταν ξανά ο Λαρεντζάκης, που σκόραρε είτε με βολές, είτε με σουτ από την περιφέρεια. Η Ούνικς των πολλών Αμερικανών, έδινε αλόγιστα βολές στους αντιπάλους της κι αν δεν ήταν ο Λορένζο Μπράουν με τις ατομικές του ενέργειςς, η διαφορά θα ήταν μεγαλύτερη για την ελληνική ομάδα από το 40-42.

Ο πρώην ΝΒΑερ Αιζάια Κάνααν ήταν καυτός στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου και με οχτώ γρήγορους πόντους, έδωσε το προβάδισμα στους Ρώσους. Ο Ολυμπιακός φάνηκε κάπως ανοργάνωτος και βιαστικός στις επιθέσεις του, όμως ευτυχώς για τον ίδιο ο Σλούκας ήταν εκεί, για να ηρεμεί τους συμπάικτες του. Το 62-59 ύστερα από τριάντα λεπτά, άφηνε όλα τα σενάρια για τον τελικό νικητή.

Ο Σάσα Βεζένκοφ ήταν λίρα εκατό ξανά για την επίθεση του Ολυμπιακού. Ο Βούλγαρος φόργουορντ κάθε φορά που η Ούνικς στο σκορ ή ισοφάριζε, φρόντιζε είτε με δίποντα, είτε με τρίποντα να δίνει τεράστιες ανάσες στους Πειραιώτες. Εννοείται και στην άμυνα ήταν καθοριστικός (έκανε φοβερό κλέψιμο πάνω στον Χεζόνια), ενώ και ο Μάρτιν έδωσε λύσεις στον συγκεκριμένο τομέα. Bέβαια να δώσουμε και credits και στους Ρώσους, καθώς στην άμυνα έδειχναν περίσσιο πάθος κι αυτό τους κράταγε ουσιαστικά στην υπόθεση-νίκη. Ο Τάιλερ Ντόρσεϊ με μεγάλο τρίποντο, έδωσε αέρα τριών πόντων στον Ολυμπιακό με δύο λεπτά για τη λήξη του αγώνα, ενώ η τάπα του στον Μπράουν, ίσως και να ήταν καθοριστική. Ο Κάννααν με δικό του σουτ τριών πόντων, ισοφάρισε το ματς και τα επόμενα 67 δευτερόλεπτα, θα ήταν θρίλερ. Οι ερυθρόλευκοι με καλάθι του Φαλ έκαναν το 75-77, όμως ο Τζεκίρι ισοφάρισε με επιθετικό ριμπάουντ και καλάθι. Η τελευταία επίθεση της κανονικής διάρκειας ανήκε στον Ολυμπιακό, που όμως αστόχησε κι έτσι το ματς οδηγήθηκε σε πεντάλεπτη παράταση.

Ο Ολυμπιακός ήταν συγκλονιστικός στην άμυνα κι αυτό του έδωσε ένα προβάδισμα τεσσάρων πόντων (77-81) στο έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης. Η Ούνικς έκανε του κεφαλιού της, όμως ο Μπράουν με δίποντο έγραψε το 79-81. Οι Λαρεντζάκης, Σλούκας και Βεζένκοφ, ήταν οι άνθρωποι της τελευταίας στιγμής, με τον Βούλγαρο να ευστοχεί στο τρίποντο του διπλού, αφού αυτό έκανε τη διαφορά στο τέλος. Ο Κάνααν απάντησε με την ίδιο τρόπο, όμως οι ψύχραιμοι Λαρεντζάκης και Σλούκας διασφάλισαν το διπλό με σκορ 84-87, αφού στο τελευταίο σουτ ο αρνητικός Χεζόνια αστόχησε.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 40-42, 62-59, 75-75, 84-87