Η Μπαρτσελόνα από την αρχή του αγώνα έδειξε ότι κυριαρχούσε και είχε τον έλεγχο αλλά και το προβάδισμα από το πρώτο δεκάλεπτο όταν και προηγήθηκε με 28-17 στο 10ο λεπτό. Η… κατάρρευση της Φενέρμπαχτσε ήρθε στην δεύτερη περίοδο όταν σε διάστημα τεσσάρων λεπτών, η Μπαρτσελόνα έκανε ένα σερί 12-3 και έστειλε την διαφορά στους 20 πόντους. Οι Τούρκοι κάπου εκεί πέταξαν… λευκή πετσέτα και απλά περίμεναν το τέλος του αγώνα.

Οι «μπλαουγκράνα» δεν κατέβασαν… ταχύτητα σε κανένα σημείο του αγώνα και η διαφορά εκτοξεύτηκε σε εφιαλτικά επίπεδα φτάνοντας τους 40 πόντους (89-49) στο 38ο λεπτό αλλά και στους 43 (95-52) που ήταν η μέγιστη τιμή της, πριν το τελικό 97-55.

Από την Μπαρτσελόνα ο Κούριτς είχε 25 πόντους, ο Σμιτς 20 ενώ ο Νικ Καλάθης είχε 5 πόντους με 1/2 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 8 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Για την Φενέρμπαχτσε ο Μπράουν ήταν ο μοναδικός με διψήφιο αριθμό πόντων, έχοντας 10.

Τα δεκάλεπτα: 28-17, 51-29, 69-38, 97-55.