Η Εφές πήρε μεγάλο διπλό μέσα στη Μόσχα, κερδίζοντας την Χίμκι με 84-85, φτάνοντας τη δεύτερη νίκη της στην φετινή Euroleague. Όλα κρίθηκαν στο τέλος, όπου οι Τούρκοι αποδείχτηκαν περισσότερο ψύχραιμοι,α φήνοντας τους Ρώσους χωρίς νίκη στη διοργάνωση.

Εξαιρετικό ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι γηπεδούχοι, που με τον Σβεντ πρώτο βιολί, πήραν κεφάλι στο σκορ με 10-5. Οι Τούρκοι δεν άφησαν όμως την αντίπαλό τους να ξεφύγει πολύ και με ττους Λάρκιν και Σίμον να πιάνουν δουλειά από την περιφέρεια, έκαναν την ανατροπή και το 14-16 ήταν γεγονός. Η περίοδος ολοκληρώθηκε με σκορ 21-18 κι ένα ήταν σίγουρο. Θα βλέπαμε ντερμπι μέχρι το τέλος.

Στη συνέχεια η Εφές έδειξε ψήγματα του πλούσιου ρόστερ της. Άφησε τον Σβεντ να πάρει πολλές επιθέσεις πάνω του, με βοήθειες από τους Γκιλ και Τόμας. Ο Αταμάν μ’αυτόν τον τρόπο κούρασε τους βασικούς πυλώνες των Ρώσων, ενώ η δική του ομάδα παράλληλα σκόραρε με πολλούς τρόπους. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα το σκορ του πρώτου ημιχρόνου να είναι 37-45, υπέρ των Τούρκων.

Εννοείται πως οι Ρώσοι αντέδρασαν και με τους Μίκι, Βοστ και Τόμας, έκανεν την ανατροπή και πέρασαν μπροστά με 46-45. Η Εφές απάντησε σ’αυτό το σερί, όμως πλέον οι επιθέσεις της είχαν γίνει μονοδιάστατες και στηρίζονταν στο ατομικό ταλέντο των παικτών. Παρόλα αυτά διατηρούσε ένα μικρό προβάδισμα της τάξεως των πέντε πόντων (53-58), δείχνοντας ικανή για διπλό. Μάλιστα η κατάστασσ έγινε ακόμη ευνοϊκότερη, με τον Μπομπουά να βομβδίζει το καλάθι των γηπεδούχων. Το 55-67 έδινε ισχυρό μαξιλαράκι ασφαλείας για την Εφές, όμως δέκα λεπτά στο μπάσκετ είναι ενας αιώνας.

Σαν να μας άκουσαν επεκι στην Χίμκι και με σερί 18-8, έριξαν τη διαφορά στους δύο πόντους (73-75) ξαφνικά είχαμε ντέρμπι από την αρχή. Οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν καταλάβει τι τους χτύπησε και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 78-76. Στο τελος το ματς πήγαινε στη ρουλέτα των βολών κι εκεί οι Τούρκοι ήταν περισσότερο ψύχραιμοι, παίρνοντας ένα σπουδαίο διπλό με 84-85.

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 37-45, 55-67, 84-75