Η Μακάμπι Τελ Αβίβ παραμένει αήττητη στην έδρα της. Μπορεί να είχε σκαμπανεβάσματα, όμως κατάφερε χωρίς καρδιοχτύπια να κερδίσει την Μπάγερν με 77-55 και να διατηρηθεί στα ψηλά στρώματα της βαθμολογίας στη Euroleague. Κορυφαίοι ήταν οι Σκότι Γουίλμπεκιν και Οθέλο Χάντερ με 16 και 14 πόντους.

Παραγωγικό κι από τις δύο πλευρές ήταν το πρώτο δεκάλεπτο. Οι γηπεδούχοι τάιζαν συνέχεια τον Μπλακ, ενώ οι Βαυροί εκμεταλλεύτηκαν τα γρήγορα πόδια του Λεσόρτ. Γενικότερα ο ρυθμός ήταν γρήγορος και οι πολλές επιθέσεις βόλευαν περισσότερο την πιο αθλητική ομάδα. Ο Κόπονεν μπορεί ήατν αξιόλογος στην επίθεση, όμως στα μετόπισθεν ήταν πληγή για τη Μπάγερν. Το 22-18 ήταν μάλλον εικονική πραγματικότητα για τους Γερμανούς.

Η συνέχεια και η δεύτερη περίοδος ανήκει ολοκληρωτικά στη Μακάμπι. Ο Γιάννης Σφαιρόπουλους μύρισε αίμα και βλέποντας τον Ράντονιτς να δίνει εντολή για σετ παιχνίδι, είπε στους παίκτες τρέξτε. Οι Γουίλμπεκιν και Ντιμπαρτολομέο εκμεταλλεύτηαν άριστα τους ψηλούς τους και η διαφορά αμέσως έφτασε τα διψήφια επίπεδα. Το 41-26 ήταν φυσιολογικό σκορ και δύσκολα θ’άλλαζε η ροή του παιχνιδιού. Η φετινή Μπάγερν καλώς ή κακώς είναι ένα κλικ κάτω σε σχέση με πέρσι.

Ο Σκότι Γουίλμπεκιν ήταν on fire με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου κι ήταν ο άνθρωπος, που έδωσε σιγουριά στους συμπαίκτες του. Το 51-30 έμοιαζε τελειωτικό για την αναμέτρηση, όμως η Μπάγερν δεν τα παράτησε ποτέ. Μονρό, Λεσόρτ και Κόπονεν ηταν φανταστικοί από το 25 μέχρι το 30, κατεβάζοντας τη διαφορά στο μείον έξι (53-47). Το ματς είχε αποκτήσει ενδιαφέρον κι αυτό ίσως να έφερνε άγχος στους γηπεδούχους.

Η Μακάμπι με καλή άμυνα και τους Ζουσμαν, Ντόρσει και Χάντερ επανέφερε τη διαφορά σε διψήδια επίπεδα. Το 61-51 δεν της εξασφάλιζε πολλά, όμως δύσκολα δεν θα έπαιρνε τη νίκη. Η άνυνα έκανε τη δουλειά για τους Ισραηλινούς, αφού η Μπάγερν κόλλησε επιθετικά και τελικά το 77-55, έδωσε την όγδοη νίκη στην Μακάμπι του Γιάννη Σφαιρόπουλου.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 41-26, 53-47, 77-55