Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας κονιορτοποίησε τον Παναθηναϊκό, όντας εντυπωσιακή από τη γραμμή του τριπόντου (17/34) με το σκορ 74-98 να τα λέει όλα. Οι Μάριους Γκρικόνις (19π.) και Τορνίκε Σενγκέλια (16π.) ήταν οι κορυφαίοι για τους Ρώσους, ενώ 17 πόντους πρόσθεσε ο Ντάνιελ Χάκετ. Χαρακτηριστικό της αναμέτρησης το απίστευτο σερί 0-23 στην δεύτερη περίοδο. Για το τριφύλλι διασώθηκαν (αν μπορεί να γραφτεί κάτι τέτοιο) οι Κέντρικ Πέρι (15π.), Ιωάννης Παπαπέτρου (16π.) και Χάουαρντ Σαντ-Ρος (9π., 6ασ.)

Με πολύ αμερικανικό σχήμα ξεκίνησε τον αγώνα ο Παναθηναϊκός, αφού ο κόουτς Πρίφτης ξεκίνησε τους Πέρι, Σαντ-ρος, Παπαπέτρου, Ουάιτ και Έβανς απέναντι στους Χάκετ, Σβεντ, Κουρμπάνοφ, Σενγκέλια και Μιλουτίνοφ. Οι γηπεδούχοι μπήκαν με περίσσια όρεξη στο παιχνίδι, βγάζοντας ενέργεια κυρίως στην επίθεση. Οι γρήγοροι δέκα πόντοι των Ρώσων δεν ήταν καλό μαντάτο, όμως η παραγωγή των γηπεδούχων στην επίθεση ήταν ελπιδοφόρα για τη συνέχεια του ματς. Το 13-10 δυστυχώς γρήγορα εξανεμίστηκε από την ποιότητα των Γκριγκόνις και Σενγκέλια, ενώ και οι διαιτητές σφύριζαν αλλοπρόσαλλα πράγματα. Το 20-26 δεν άξιζε σε καμία περίπτωση στον ΠΑΟ, όμως όφειλαν οι γηπεδούχοπι να ηρεμήσουν και να κάνουν το παιχνίδι τους.

Η συνέχεια ήταν εφιαλτική για το τριφύλλι, καθώς η ΤΣΣΚΑ βρήκε ρυθμό έξω από την περίμετρο και τον βομβάρδιζε κανονικά. Οι Λούντμπεργκ, Φόιτμαν και Γκριγκόνις δεν συγχώρησαν τις πράσινες ολιγωρίες στα μετόπισθεν. Για την επίθεση των γηπεδούχων, δεν υπάρχουν πολλά να γράψουμε. Μέικον και Νέντοβιτς ήταν εντελώς εκτός ρυθμού, ο Πέρι αδυνατεί ν’ανταποκριθεί σ’αυτό το επίπεδο, ενώ ο Σενγκέλια έκανε ότι ήθελες τους Ουάιτ και Έβανς. Το 29-55 νομίζω αποτύπωνε την απόλυτη κυριαρχία της αρκούδας, ενώ με τρίποντο του Χάκετ, γράφτηκε το 33-60, που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου. Τα 11/18 τρίποντα της ΤΣΣΚΑ τα λένε όλα, ενώ ο Παναθηναϊκός έμοιαζε να έχει ήδη παραδοθεί στις ορέξεις της μεγάλης αντιπάλου του.

Το πράσινο μαρτύριο συνεχίστηκε και στην τρίτη περίοδο. Ο Παναθηναϊκός δεν είχε θέληση, ώστε να βάλει δύσκολα στην ΤΣΣΚΑ, έστω να μειώσει τη διαφορά. Ο Πρίφτης ήταν πλήρως απογοητευμένος, τα τρίποντα για τους Ρώσους, έμπαιναν ακατάπαυστα και η εξέδρα τα είχε βάλει με τους τρεις ρέφερι. Τουλάχιστον ο Σαντ-ρος έδειχνε ορεξάτος αμυντικά ενώ ο Κέντρικ Πέρι για πρώτη φορά φέτος ήταν παραγωγικός με 15 πόντους. Βέβαια το 55-77 δεν κολάκευε ένα σύλλογο με έξι πρωταθλήματα Ευρώπης, ενώ απέμεναν δέκα λεπτά για τη λήξη του αγώνα.

Το τέταρτο δεκάλεπτο δεν είχε πολύ μεγάλο ενδιαφέρον, αφού οι δύο προπονητές, δοκίμαζαν πρόσωπα και καταστάσεις, ενόψει της συνέχειας. Οι Ρώσοι σούταραν συνέχεια τρίποντα, ο Μέικον προσπαθούσε να σκοράρει, για να πάρει ψυχολογία και το 64-87, δεν άφηνε καμία αμφισβήτηση για τους νικητές. Το highlight του Παναθηναϊκού, ήταν η συμμετοχή του Νεοκλή Αβδάλλα, ο οποίος αποθεώθηκε από τους λιγοστούς, λόγω Covid φιλάθλους. Το τελικό 74-98 αντικατοπτρίζει τη διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων, τουλάχιστον στο σημερινό παιχνίδι και πλέον το τριφύλλι, σκέφτεται την επόμενη εντός έδρας αναμέτρηση, κόντρα στη Μακάμπι Τελ Αβίβ του Γιάννη Σφαιρόπουλου.

Τα δεκάλεπτα: 20-26, 33-60, 55-77, 74-98