Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας ήταν ισοπεδωτική απέναντι στην Εφές, καθώς τη συνέτριψε με 110-79, παραμένοντας στην πρώτη θέση της βαθμολογίας. Πρώτος σκόρερ ήταν ο Κλάιμπουρν με 21 πόντους, ενώ παραγωγικοί ήταν και οι Ροντρίγκεζ και Ντε Κολό με 16 και 15 πόντους αντίστοιχα. Για τους Τούρκους μόνο ο Μπορκ Μότουμ ήταν καλός με 19 πόντους.

Η αναμέτρηση ήταν “κονσέρτο για πολυβόλα” στο πρώτο δεκάλεπτο, καθώς η ΤΣΣΚΑ Μόσχας σημείωσε 35 ολόκληρους πόντους. Η άμυνα της Εφές απουσίαζε και ο Αταμάν, απλά κοίταζε την ομάδα του να δέχεται το ένα τρίποντο μετά το άλλο. Το 35-21, αποτυπώνει την πλημμύρα, που είχε πιάσει τους Τούρκους σε άμυνα κι επίθεση.

Η συνέχεια ήταν κάπως καλύτερη για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι με τους Ντράγκιτς και Μότουμ, μείωσαν κάπως το σκορ (35-28). Εκεί μίλησε ο Κλάιμπουρν, ο οποίος με 7 συνεχόμενους πόντους, διατήρησε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα. Τελικά το πρώτο εικοσάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 58-46 και φαινόταν πως το τέμπο βόλευε ξεκάθαρα την “αρκούδα”.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι δύο αντίπαλοι είχαν συμβιβαστεί με τη μοίρα τους. Η μεν ΤΣΣΚΑ ανέβαζε ολοένα και περισσότερο τη διαφορά. Ο Κόρεϊ Χίγκινς είχε μπει κι αυτός στην εξίσωση του ματς. Από τη μεριά των φιλοξενούμενων επικρατούσε αναρχία σε παρκέ και πάγκο. Οι παίκτες της Εφές ήταν προκλητικά αδιάφοροι στ’αμυντικά τους καθήκοντα κι αυτό το πλήρωσαν πολύ ακριβά. Το τελικό 110-79 αποδεικνύει πως υπήρχε μόνο μία ομάδα στον αγωνιστικό χώρο, ενώ η Εφές έδειξε για ποιο λόγο είναι ο “σάκος του μποξ” στη φετινή Euroleague.

Τα δεκάλεπτα: 35-21, 58-46, 81-61, 110-79